Rusya Savunma Bakanı Şoygu, ‘Wagner isyanı’ sonrası ilk kez kamuoyu önünde

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeniy Prigojin’in görevden alınmasını talep ettiği Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 24 Haziran’daki ‘Wagner isyanı’nın ardından ilk kez görüntülendi.

Reuters’ın haberine göre, bu sabah Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan videoda Şoygu, bir uçakta, başka bir askerin ilettiği raporu dinlerken görülüyor. Ziyaretin ne zaman ve nerede gerçekleştiğinin henüz netlik kazanmadığını aktaran Reuters, Rusya’nın Zvezda Savunma Bakanlığı TV Kanalı’na dayandırdığı haberinde, Şoygu’nun General Yevgeniy Nikiforov’den Ukrayna’daki cephelerdeki son durum hakkında bilgi aldığını yazdı.

BBC Türkçe ise söz konusu görüntülerin Rusya Savunma Şoygu’nun Rusya-Ukrayna savaşına katılan birlikleri ziyaret ederken çekildiğini aktardı.

MOSKOVA’DAKİ ‘TERÖRLE MÜCADELE ÖNLEMLERİ’ KALDIRILDI

Öte yandan, başkent Moskova’nın Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de haftasonu Wagner güçlerinin başkente yürüme tehdidinden sonra konulan ‘terörle mücadele önlemlerini’ kaldırdı. Kararı Telegram kanalından duyuran Belediye Başkanı Sobyanin, Moskovalılara ‘sükunet ve anlayışlarından’ ötürü teşekkür etti. Rusya Terörle Mücadele Komitesi de ‘Wagner isyanı’ndan sonra, ülkedeki durumun ‘istikrarlı’ olduğunu açıkladı.

Ne olmuştu?

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner savaşçıları Ukrayna’yı terk ederek sınırdaki Rostov bölgesine girmişti.

Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), ‘silahlı isyan’ suçlamasıyla ceza davası açmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner’in isyanını ‘vatana ihanet’ olarak nitelendirmişti. Prigojin, Moskova’ya gideceklerini açıklamış, Kremlin yönetimi ise ülkenin pek çok bölgesinde güvenlik önlemlerini artırmıştı.

Günün sonunda Yevgeniy Prigojin’in, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Rusya’da gerilimi azaltma önerisini kabul ettiği bildirilmişti. Prigojin, Rus kanı dökülmesinin sorumluluğunu anladıklarını ve konvoylarını geri çevirerek plana göre saha kamplarına geri döneceklerini açıklamıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Prigojin’e yönelik açılan ceza davasının kapanacağını belirterek, isyancı liderinin Belarus’a gideceğini bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx