Ev Kiralarken Cinsiyet Ayrımına 102 Bin Lira Para Cezası!

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), evini sadece aile ve kadın öğrenciye kiraya vermeye çalışan ev sahibi ile birlikte emlakçı ve ilan sitesine toplam 102 bin lira ceza kesti.

Üniversiteyi öğrencisi M.F.K.’nın gittiği şehirde ’Aileye bayan öğrenciye uygun 3+1 temiz ara kat daire’ yazılı bir ilana yaptığı başvuru sırf erkek olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Emlakçı, ev sahibi E.Y.’nin daireyi sadece bayan öğrenciye kiralanmasını istediğini bildirdi.

Beğendiği daireyi kiralayamayan M.F.K., emlakçı, ev sahibi ve ilanı yayınlayan internet sitesinin cinsiyet ayrımcılığı yaptığını öne sürüp TİHEK’in kapısını çaldı.

Üniversite öğrencisi, kiralamak istediği dairenin emlakçı tarafından erkek olması gerekçe gösterilerek kiraya verilmemesinin cinsiyet temelinde ayrımcılık oluşturduğunu iddia etti.

Emlak danışmanı olan A.U. talebin ev sahibinden geldiğini gerekirse ikna için konuşabileceğini söyledi. Evin ilanının bulunduğu internet sitesi yetkilileri ise ilanlara müdahale etmediklerini bildirdi. Ev sahibi E.Y. de kuruma cevap vermedi.

Tarafları dinleyen TİHEK, erkek öğrencinin ayrımcılık iddiasını yerinde buldu. Kararda şu ifadelere yer verildi ⬇️

‘Başvuruda ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına, muhatap A.U. hakkında 6 bin TL, ev sahibi muhatap E. Y. hakkında 6 bin TL ve muhatap internet sitesi hakkında 89 bin 571 TL idari para cezası uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx