Yunanistan’da telefonu dinlenen muhalefet önderi: Siyasi komplo kurbanıyım

Andrulakis, SKAI Radyo’ya verdiği mülakatta, dinleme skandalına ait açıklamalarda bulundu.

Konuya ait Başbakan Kiryakos Miçotakis’e suçlamalarını yineleyen Andrulakis, eski EYP Lideri Panagiotis Kontoleon ile ilgili tüm yasal süreçleri izleyeceğini, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) de başvuracağını lisana getirdi.

Andrulakis, Başbakan Miçotakis’in “Maksimu Sarayı’ndaki kiracı” olduğuna dikkati çekerek, “Kiracı üzere davranmayı öğrenmeli, Yunan halkına şantaj yaparak ve her türlü kamu çıkarını, hukukun üstünlüğünü ve rasyonel kanıyı ihlal ederek mülk sahibi üzere değil.” dedi.

Gelecek genel seçimden evvel dinleme skandalının tüm ayrıntılarıyla aydınlatılması gerektiğini vurgulayan Andrulakis, “Siyasi bir komplonun kurbanıyım.” sözünü kullandı.

Dinleme skandalı

EYP’nin, Andrulakis ile finans gazetecisi Thanasis Koukakis’in telefonlarını “Predator” isimli casus yazılımla dinlediği ortaya çıkmıştı.
Kontoleon, “bilgi toplama sürecindeki dikkatsizlik” gerekçesiyle, Miçotakis’in “sağ kolu” ve yeğeni olan Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis ise kelam konusu casus yazılım şirketiyle ticari ilişkileri olduğu tarafındaki savlar üzerine istifa etmişti.
Miçotakis, skandalın patlak vermesinin akabinde yaptığı açıklamada, “Yanlıştı. Bilgim yoktu, şayet bilgim olsaydı buna asla müsaade vermezdim.” sözünü kullanmıştı.

“İç ve dış güçler” iddiası

EYP’in çalışmalarını savunan Miçotakis, “Ülkenin içinde ve dışında istikrarsız, zayıf bir Yunanistan isteyen güçler var. Bir yanlışın siyasi krize dönüşmesine müsaade vermeyeceğim.” biçiminde konuşmuştu.

Ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA) önderi Aleksis Çipras ise Miçotakis’e, “Ülkeyi milletlerarası alanda rezil ettiniz. Andrulakis dış güçlerin casusu mı? Ulusal güvenlik için tehlike mi? Karşılık vermekle yükümlüsünüz.” tabirleriyle yüklenmişti.

Andrulakis, daha evvel de bir siyasetçi olarak kapalılığının açıkça ihlal edildiğini belirterek, Miçotakis’e “Kurulan derin devlet nizamı hakkında açıklama yapmaktan nizamlı olarak kaçınıyor.” suçlamasını yöneltmişti.