Yaz enfeksiyonlarından korunmak için öncelikli kural ‘hijyen’

Enfeksiyonların bağışıklık sistemi zayıf bireylerde bilhassa de çocuklarda daha önemli seyredebildiğini anlatan Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Sönmezoğlu, bulaş yolları konusunda şu bilgileri verdi:

“Bugün 50’nün üzerinde tanımlanmış farklı adenovirüs vardır ve bunlar farklı enfeksiyonlara neden olabilir. Her yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte 5 yaş altı çocuklarda bilhassa de kreş üzere kalabalık ortamlarda bulanlarda daha sık görülüyor. Zira temas yoluyla ya da teneffüs damlacıkları ve kontamine yüzeylerle temasla bulaşıyor. Bu küme çocuklarda eşyaların ortak kullanımının çok olması, ellerini yüzlerine daha sık götürmesi ya da ellerini istenilen halde yıkamaması üzere birçok sebep bulaşı hızlandırabiliyor.”

Belirtilerin soğuk algınlığına benzemekle birlikte daha ağır seyredebildiğini hatırlatan Prof. Dr. Sönmezoğlu, “Adenovirüs cinslerine nazaran belirtiler değişebilir. Bununla birlikte çocuklarda burun akıntısı, boğaz ağrısı, kulak enfeksiyonları gelişebilir. En yaygın semptomlardan biri de konjoktivit olarak bilinen kırmızı gözdür. Birtakım bireylerde de mide ve barsak enfeksiyonları da görülebilir” sözlerini kullandı.

KORUNMADA EN DEĞERLİ FAKTÖR EL YIKAMAK

Adenovirüs enfeksiyonlarından korunmada da el yıkamanın değerine işaret eden Prof. Dr. Sönmezoğlu, “Çocuklara bu alışkanlığın küçük yaştan itibaren kazandırılması çok değerli. Bununla birlikte yüzeyler ve oyuncaklar da dezenfekte edilmeli. Zira adenovirüsler yüzeylerde uzun mühlet kalabildikleri için bulaşıcılıkları devam eder” diye konuştu.

KLİMALARDA BİRLİKTE GELEN LEJYONER HASTALIĞI GÖZDEN KAÇABİLİYOR

Lejyonelle olarak bilinen bir bakterinin neden olduğu bu hastalığın bilhassa klimaların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte yaz aylarında artış gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Sönmezoğlu, “Lejyoner hastalığı yaz aylarının korktuğumuz hastalıklarından biridir” dedi.

Hastalığın lejnonella bakterisine maruz kalındıktan sonra 2-10 gün içinde gelişebileceğini anlatan Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu şu bilgileri verdi:

“Lejyoner, suyun biriktiği yerlerde çoğalan bir bakteridir. Duş başlıkları, klimalar üzere suyun biriktiği ortamlarda süratle çoğalır. Duş ya da klima açıldığında da püskürerek ortama yayılır. Teneffüs yoluyla alınmasıyla da lejyoner pnömanisi ya da zatürresi denilen bir hastalık ortaya çıkar.”

Lejyoner hastalığının tedavisinin de sık görülen bronşit ve zatürreden farklı olduğunu işaret eden Prof. Dr. Sönmezoğlu, “Hastalık vakit zaman gözden kaçabiliyor. Lakin tedavisi farklılaştığı için belirtiler görüldüğünde akla getirip araştırılması ve uygun tedavinin verilmesi son derece önemlidir” tabirlerini kullandı.

“DENİZ SUYUNDEN ENFEKSİYON ALMAK ZORDUR”

Yaz enfeksiyonlarının çok kıymetli bir kısmını havuz enfeksiyonlarının oluşturduğunu anlatan Prof. Dr. Sönmezoğlu, denetim açısından ebeveynlerin havuzları tercih ettiklerini lakin denizin havuza nazaran paklık açısından çok daha inançlı olduğunu söyledi.

Deniz suyunun çok daha pak olduğunu ve bu nedenle denizden enfeksiyon almanın da çok daha sıkıntı olduğunu anlatan Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu kelamlarına şöyle devam etti:

“Havuzlar, bilhassa de yeterli temizlenmemiş havuzlar enfeksiyonların yayılımı için ülkü ortamı yaratıyor. Örneğin mantar enfeksiyonları havuzlardan çok süratli halde yayılabiliyor. Bununla birlikte klamidia enfeksiyonu de havuzdan yayılabilir ve gözlerde enfeksiyona neden olur. Tekrar soğuk algınlığına neden olan beta bakterisi de havuzlardan bulaşır.”

HAVUZ PAKLIĞI METREKAREYE DÜŞEN KİŞİ SAYISINA NAZARAN YAPILMALI

Havuzların nizamlı olarak klorla ya da ozonla temizleniyorsa inançlı olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Sönmezoğlu, “Ama döngünün çok âlâ olması çok kıymetli. Bununla birlikte metrekareye düşen insan sayısı hesaplanarak paklık yapılmalı. Zira bir havuz tertipli olarak temizlenmesine rağmen çok fazla kişi tarafından kullanılıyorsa bu durumda da paklık kâfi olmayabiliyor” diye konuştu.

GASTROENTERİTLERİN KAYNAĞI PAK OLMAYAN BESİNLER VE SULAR

Karın ağrısı, ishal hatta kimi bireylerde yüksek ateşle seyreden gestroenteritlerin yaz aylarında en sık karşılaşılan enfeksiyonların başında geldiğini hatırlatan Prof. Dr. Sönmezoğlu, ortaya çıkmasındaki temel etkenin ise gereğince temizlenmeden tüketilen besinler ve kirli sular olduğunu söyledi.

Bu nedenle hastalıktan korunmada öncelikle hijyenin değerine işaret eden Prof. Dr. Sönmezoğlu, “Kesinlikle yıkanmamış zerzevat ve meyveler tüketilmemeli. Bununla birlikte hijyenik olmayan, güzel pişirilmemiş besinlerden ve açıkta satılan yiyeceklerden uzak durulmalı. Bilhassa seyahatlerde kaynağı bilinmeyen sular tüketilmemeli. En değerli noktalardan biri de tabibe danışılmadan katılıkta antimikrobiyal ilaç kullanılmamalı”