Yaşlanmayı Durduruyor, Ömre Ömür Katıyor! Bir haftada Çivi Üzere Olacaksınız

Kalp sıhhati her şeyden çok değerlidir. Kalpte yaşayacağınız meseleler birçok hastalığa yakalanmanıza neden olacaktır. Bunun için tertipli uyku ve sağlıklı beslenme çok çok değerlidir. Tıpkı vakitte sağlıklı beslenerek daha dinç ve bedenin yaşlanmasını geciktirebilirsiniz. Pekala hem sizi genleştirecek hem de kalbinizi koruyacak besinler hangileridir? İşte sizin için araştırıp derlediğimiz o besinler…

KALP SIHHATİNİ DÜZGÜNLEŞTİRİP SİZİ GENÇLEŞTİREN BESİNLER

İşte mutfağınızda yahut dolaplarınızda kesinlikle bulunması gereken 10 besin…

KETEN TOHUMU: KAN KOLESTROLÜNÜ DÜZENLER

Keten tohumu içreği bakımından lif, omega 3 yağları ve lignanlar olarak isimlendirilen fitokimyasallar barındırır. Böylelikle kan kolesterolünü düzenler ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu tohumu yoğurt, süzme peynir yahut smoothie, kek, krep üzere besinlerde de kullanabilirsiniz.

SOMON: HAFTADA BİR DEFA KESİNLİKLE YİYİN

Uzmanlar kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olmak için haftada en az iki sefer balık tüketilmesini tavsiye eder. Omega 3 desteği için haftada iki kere somon, ringa balığı yahut sardalye yiyin.

AVOKADO: DOYMAMIŞ YAĞLARLA KOLESTOLÜ DENGELER

Uzmanlar mümkün epey tekli ve çoklu doymamış yağların beslenme planına dahil edilmesini ve doymuş ve trans yağların sonlandırılmasını önerir. Avokado, öncelikle tekli doymamış, yüksek doymuş yağlı yiyeceklerin yerine yenildiğinde sağlıklı kolesterol düzeylerinin korunmasına yardımcı olabilir.

YULAF

Tam tahıllı yulaf ve yulaf kepeğinde bulunan çözünür lif, LDL’yi yahut ‘kötü’ kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Doymuş yağ oranı düşük bir diyete ek olarak üç gram çözünür lif, kalp hastalığı riskini azaltabilir.

PANCAR

Pancar, kalp sıhhatine yeterli gelen potasyum da dahil olmak üzere çeşitli vitaminler ve mineraller içerir. İçeriğindeki nitrat kalp sıhhatinize çok uygun gelir. Kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur. Bu, kalbinizdeki gerilimi alır ve kan basıncını güzelleştirebilir.

ANTEP FISTIĞI

Antep fıstığında bulunan yağların yaklaşık yüzde 90’ı sizin için daha düzgün olan tekli ve çoklu doymamış çeşitlerdir. Her porsiyon ayrıyeten 3 gram lif sağlar.

PATATES

Kalp sıhhati kelam konusu olduğunda, potasyum alımı kan basıncı için kıymetlidir ve patatesler porsiyon başına bir muzda bulabileceğinizden daha fazla potasyum sunar. Tıpkı vakitte âlâ bir antioksidan C vitamini kaynağıdırlar.