Yapay zeka tabanlı X-ray metodu, tehlikeli unsurların tespitini kolaylaştıracak

Bilim insanları; patlayıcıları, narkotik hususları ve yasa dışı yırtıcı ömür eserlerini %100 doğrulukla tespit edebilen yeni bir yapay zeka (AI) tabanlı X-ray sistemi geliştirdiler.

Çoğu kişi havaalanı güvenliğini kâfi bulsa da, araştırmalar taramaların silahları, uyuşturucuları ve patlayıcıları tespit etmekte yüzde 80 oranında başarısız olduğunu gösteriyor.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, yeni bir X-ray formülü, tarayıcıların bu yasa dışı ve tehlikeli hususları tespit etmesini çok daha kolay hale getirebilir.

İngiltere’deki University College London’dan araştırmacılar, öğeleri yüzde 100 doğrulukla tespit edebildiklerini söyledikleri yaklaşımı geliştirmek için yapay zekayı kullandılar.

Araştırmada yer alan Tristram Riley-Smith, “Bu araştırma, dünya çapındaki bilinmeyen tehditlerin yanı sıra narkotik ve yasadışı yabanî hayat malları üzere çeşitli kaçak malları tespit etme potansiyelini ortaya koydu” dedi.

PATLAYICILAR ÜZERİNDE DÜZGÜN BİR TESİR GÖSTERDİ

X-ışını tekniği, objelerdeki mikroskobik değişikliklerin yahut düzensizliklerin, X-ışınlarının içinden geçerken bükülmesine neden olduğu gerçeğine dayanır. X-ışınları küçük kıvrımları ölçerek, farklı dokuları algılayabilir.

Araştırmanın kıdemli ismi Profesör Sandro Olivo, “Bu, dokuları tahlil ederek materyalleri ve objeleri incelemenin ve yasa dışı gereçleri tespit etmenin yeni bir yolunu sunuyor.”

“X-ışınlarındaki küçük bükülmeler her vakit oradaydı, lakin klâsik X-ray sistemlerine görünmezler, bu yüzden bu, daha evvel kullanılmayan çok ölçüde bilgiye erişmemizi sağlıyor.”

“Şimdiye kadar, patlayıcıları tespit etmek için son derece düzgün çalıştığını gösterdik, lakin tıbbi görüntüleme yahut endüstriyel yapılardaki zayıflıkların tespit edilmesi üzere X-ışınlarına dayanan rastgele bir uygulamada kullanılabilir” dedi.

Patlayıcılar üzerinde test edildiğinde, tespit oranı yüzde 100’dü. Araştırmacılar, tekniğin güvenlik ve gümrük de dahil olmak üzere bir dizi dalda kullanılabileceğini umuyor.