Tüm dünya diken üstünde! İngiltere’den Türkiye açıklaması

Bakan Truss, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye yaptığı ziyaret kapsamında Ankara’nın değerli yapılarından Atakule’yi gerisine alarak, Ukrayna’daki tahıl kriziyle ilgili ileti verdi.

Videolu bildirisi Twitter’da paylaşan ve “Gıda asla savaş silahı olarak kullanılmamalı.” diyen Truss, fakat Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in güçlerinin limanları kapatması ve dünya çapında tahıl ihraç edilmesini durdurmasıyla Ukrayna’da bunu gördüklerini belirtti.

Truss, tahıl krizi problemine tahlil bulunmasına yardımcı olmak hedefiyle Ankara’da olduğuna işaret ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye, bilhassa besinin inançlı geçişini sağlamak için temel deniz yollarını tekrar açarak tahılın çıkarılmasına yardımcı olma çalışmalarımızda hayati bir stratejik ortaktır. Durum acil. (Sorunun) büyümesine müsaade veremeyiz. İngiltere, Türkiye üzere müttefikleri ve ortaklarıyla bu sorunu çözmeye çalışırken çalınmadık hiçbir kapı bırakmayacak. Vladimir Putin’in vahim savaşından ziyan gören herkese yardım etmek için birlikte çalışıyoruz.”

BUĞDAY FİYATINDAKİ 4 AYLIK YÜKSELİŞ BU AY SONA ERECEK

Emtia piyasasında buğday fiyatının aylık bazda 4 ay süren yükseliş eğilimi haziranda yerini düşüşe bırakırken, ayın bitmesine bir hafta kala yüzde 14’e yaklaşan bedel kaybı dikkati çekiyor.

Mart ayında Rusya-Ukrayna savaşının tedarik sıkıntılarını gündeme getirmesi ve yükselen güç fiyatlarının tesiriyle milletlerarası piyasalarda rekorlar kıran ve 13,63 dolarla tarihi tepesini gören buğday fiyatları, 10 doların altına geriledi.

Ukrayna-Rusya savaşı hasebiyle dünyanın buğday ambarlarından biri olan bölgede arz şoku yaşanacağına ait beklentiler buğday fiyatlarını rekor düzeye çıkarmıştı. Kelam konusu artışta, Ukrayna ve Rusya’dan buğday ihracatının durma noktasına geleceğine dair tasalar tesirli olmuştu.

Ülkelerin, jeopolitik risklerle birlikte müdafaacı siyasetler uygulamaya başlaması da fiyatlardaki artışı tetikleyen değerli unsunlar ortasında yer almıştı.

Analistler, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle buğday fiyatlarında görülen artışın Orta Doğu ve Afrika’da besine ait kıtlık olacağı konusunda telaşları artırdığını belirtti. Öteki taraftan artan güç maliyetleri de fiyatlar üzerinde yükseliş baskısı oluşturdu.

Bu yılın birinci yarısında buğdayda görülen sert hareketlere rağmen son vakitlerde buğday fiyatlarında görülen düşüşler dikkati çekiyor.

Emtia piyasasında buğday fiyatının aylık bazda şubattan beri devam eden yükselişinin bu ay yerini düşüşe bırakması öngörülüyor.

Küresel çapta agresif bir halde sıkılaşan para siyasetlerinin resesyon telaşlarını artırmasıyla emtia piyasasındaki düşüş eğilimi sürerken, buğdayda da bariz satışlar oldu.

Rusya-Ukrayna savaşına ait telaşlar devam etse de bu ülkelerden tahıl ihracatının tekrar açılmasına yönelik teşebbüslerle tarım emtiaları üzerinde satış baskısı arttı.

AYLIK DÜŞÜŞ YÜZDE 13’Ü AŞTI

Chicago Ticaret Borsası’nda aylık düşüşü yüzde 13’ü, haftalık düşüşü ise yüzde 10’u aşan buğday fiyatı, bugün de yüzde 0,6 azalışla 9,43 dolar düzeylerinde seyrediyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın Ukrayna tahılının yabancı gemiler ile çıkarılmasını sağlamaya hazır olduklarını belirtmesiyle de buğdaya yönelik arz tasaları azaldı.

Rusya merkezli tarım danışmanlığı Sovecon da Rusya’nın 2022 buğday rekoltesi için kestirimini 0,6 milyon ton artırarak 89,2 milyon tonluk rekor düzeye çıkardığını bildirdi.

Son zamanlardaki düşüşlere rağmen buğday fiyatları hala yılbaşına nazaran yaklaşık yüzde 23 artışla süreç görüyor.

KAYNAK: AA