Tokyo’da vatandaşlara öğlenden sonra ışıkların kapatılması için ikaz yapıldı

Japonyo’da Tokyo ve etraf vilayetlerde 40 santigrat dereceyi bulan sıcaklıkların yaşanması üzerine vatandaşlar klimalara yüklendi. Lakin fazla klima kullanımının Tokyo’nun elektrik sistemi üzerine çok fazla yük bindirmesinden ötürü Japon hükümeti Pazar günü birinci defa güç kullanımı uyarısı yayınladı.

Japonya, İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Tokyo Electric Power Co.’nun hizmet bölgesindeki vatandaşlara 15.00 ile 18.00 ortasında talebin ağır olduğu devirde gereksiz ışıkların kapatılması da dahil olmak üzere ek tedbirler alarak elektrik tasarrufu yapması çağırısında bulundu.

Çağrı, yedek güç kaynağı kapasite oranının yüzde 5’in altına düşmesinden sonra geldi. İstikrarlı elektrik iletimi için gereken en düşük düzeyin yüzde 3 olduğu söyleniyor.

Ancak bakanlık güç tasarrufu ikazına karşın artan sıcak çarpması riski nedeniyle vatandaşları klima kullanımı için teşvik ediyor.

Bakanlığa nazaran, TEPCO’nun Tokyo ve sekiz yakın ili kapsayan hizmet bölgesinde, Pazartesi günü güç kaynağındaki kapasite oranının 16:00-16:30 saatleri ortasında yüzde 4,7 olacağı, 16:30-17:00 ortasında ise yüzde 3,7’ye düşeceği varsayım ediliyor.