Tıp Dünyası Hayvandan İnsana Bulaşan Virüsün Yeni Bir Salgına Yol Açmaması İçin Hazırlıklara Başladı!

Tüm dünya Covid-19 salgınının etkisinden yeni yeni çıkmaya başlamışken, hayvandan insan bulaşan başka virüslerin varlığı, bilim dünyasını tedirgin etti. Olası bir salgına hazırlıklı olmak isteyen araştırmacılar, aşı ve tedavi geliştirme yolları aramaya başladı. Buyurun detaylara!

Kaynak: https://scitechdaily.com/the-next-pan…

Korona günlerimizi hatırlıyorsunuzdur.

Sokağa çıkma yasakları, seyahat kısıtlamaları, saatte bir değiştirilen maskeler, marketten aldığımız her şeyi kırklamalar, kolonyalar, antibakteriyel sıvılar… Bunları unutmak ne mümkün!

Pandemi tüm dünyayı esir almıştı ve hepimiz sağlığımız için oldukça tedirgindik.

Zaman içinde yeni normali benimsedik, salgınla yaşamaya alıştık ve kendimizi korumayı öğrendik. Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma, ‘Yeni bir salgın mı geliyor?’ sorusunu sordurttu.

Bilim insanları, son zamanlarda hayvanlardan insanlara bulaşan oldukça bulaşıcı bir virüsün insan hücrelerine girme sürecini anlattı.

Queensland Üniversitesi’nden Dr. Ariel Isaacs ve Dr. Yu Shang Low, Langya virüsünün füzyon proteininin yapısını ortaya çıkardı.

Bu virüs ilk olarak Ağustos 2022’de Doğu Çin’de insanlarda tanımlanmıştı. Isaacs, virüsün ateşe ve şiddetli solunum semptomlarına neden olduğunu ve ölümcül Nipah ve Hendra virüsleriyle aynı virüs sınıfından olduğunu söyledi.

“Ortaya çıkmakta olan bu virüslerin iç işleyişini anlamamız çok önemli.”

‘Virüsün yapısını ve hücrelere nasıl girdiğini anlamak, Henipavirüs enfeksiyonlarıyla savaşmak için aşılar ve tedaviler geliştirmeye yönelik kritik bir adım. Şu anda Henipavirüs enfeksiyonları için herhangi bir tedavi veya aşı yok. Yaygın bir salgına neden olma potansiyeline sahipler.’

Projede kıdemli araştırmacı olan Doçent Daniel Watterson, Langya virüsü füzyon protein yapısının ölümcül Hendra virüsüne benzediğini de gördüklerini söyledi.

“Bunlar ciddi hastalığa neden olabilen ve uygun şekilde hazırlanmadığımız takdirde kontrolden çıkma potansiyeline sahip virüsler.”

“COVID-19 ile dünyanın bir salgına ne kadar hazırlıksız olduğunu gördük ve bir sonraki salgın için daha donanımlı olmak istiyoruz.”

Araştırmacılar şimdi, Langya, Nipah ve Hendra gibi Henipavirüsler için geniş spektrumlu aşılar ve tedaviler geliştirmek için çalışacaklar.

Sizce dünya, yeni bir pandemiye hazır mı? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx