Tescilli “Yalova kivisi”nde son 5 yılın en verimli dönemi yaşanıyor

Ülke genelinde 32 bin dekar alanda yıllık yaklaşık 74 bin ton kivi yetiştiriliyor. Bu üretimin değerli bir kısmının yapıldığı Yalova’da yetiştirilen kiviler, aroması, tane tartısı, uzun depolama ömrü ve rengiyle öne çıkıyor.

Genellikle şimdi kısmındayken alıcı bulan coğrafik işaret tescilli “Yalova kivisi”nin üreticileri, ağaçlarda tekleme (seyreltme) mesaisine devam ediyor. Bu süreçle kısımlardaki meyve sayısı azaltılarak kalitenin artırılması amaçlanıyor.

Kentte 2017’de 4 bin dekarı aşkın alandan 24 bin 342 ton eser alınmıştı. Bu yıl da 6 bin 300 dekar alandan 30 bin tona yakın eser elde edileceği öngörülüyor.

Bu sene, ağaçlardaki kivi sayısının fazlalığı ve olgunlaşma periyodundaki şartlar âlâ olduğu için beklenen rekolteye ulaşılması halinde üretim alanı bazında son 5 yılın en verimli periyodu yaşanacak.

Yalova Kivi Yetiştiricileri Birliği Lideri Uğur Fidan, AA muhabirine, Türk Patent ve Marka Kurumunca geçen yıl ağustos ayında tescillenen eser için bahçelerde bakım çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Çiftçilerin mayısta tomurcuktaki teklemeden sonra ikinci sefer meyve etabında bu süreci yaptığını belirten Fidan, “Kivinin kalitesini artırmak için tekleme yapıyoruz. Kivide yapılan işler yalnızca bunlar değil. Teklemeden evvel bir yaz budaması yapıldı. Tıpkı vakitte bahçelerin sulanması, gübrelenmesi devam ediyor.” dedi.

İhracat için teşebbüsler sürüyor

Bu yıl eserin bol olduğunu vurgulayan Fidan, benzeri bir randımanı en son 2017’de elde ettiklerini lisana getirdi.

Geçen sene rekoltenin 20 bin ton civarında gerçekleştiğini belirten Fidan, “Ortalama dönümde 4,5 ton eser bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Fidan, üreticilerle toplantı yapacaklarını, onların masraflarının karşılanmasını, yüzlerinin gülmesini sağlayacak bir fiyat belirlemek istediklerini söyledi.

Yalova kivisinde maksatlarına değinen Fidan, şunları kaydetti:

“Şu an ihracatçılarla görüşüyoruz. Yalova kivisini tanıtmak, amblemi ile satmak istiyoruz. Bu yıl ihracat gerçekleştirmeyi umuyoruz. Kısmında satışımız genelde ağustos ayından sonra gerçekleşiyor. Bu yıl hem üreticilerle hem de bu eseri tüketicilere ulaştıran tüccarlarla toplantı yapmak istiyoruz. Bu yıl öbür kısmında satılan yıllara benzeyen bir yıl değil. Ortak karar alınmasının herkese yararlı olacağını düşünüyorum. Geçen yıl eser beklediğimiz kadar çıkmadı. Bu yıl eser hem çok hem de ikincisini teklememize karşın birincisi kadar bir seyreltme gerçekleşiyor. Bu yıl, 2017’de olan rekolteyi aratmayacak, 30 bin tonu bulacak bir tonaj olacağını düşünüyorum.”

Fidan, herkesi ekim ayında düzenleyecekleri kivi şenliğine davet etti.

KAYNAK: AA