Stratejik pozisyona sahip buğdayda hasat periyodu

Türkiye’nin değerli buğday üretim alanlarından olan tarım kenti Edirne’de bu yıl çiftçiler buğday rekoltesinden umutlu olduklarını belirtti. 1 yıllık emeklerinin karşılığını almak için sabahın erken saatlerinde tarlalarının yolunu tutan üreticiler, hasadı gece geç saatlere kadar devam ettiriyor. Dekar başına yaklaşık 400-500 kilogram randıman alan buğday üreticileri, bahar aylarında yağışların az olmasına karşın âlâ randıman aldıklarını ve ilerleyen periyottan daha da umutlu olduklarını tabir etti. Uzun ortadan sonra tarlalarda hasada başlayan biçerdöverciler, hasat periyodunun sevincini ve rahmetini yaşadı.

Trakya’da son yağışlarla birlikte yüksek randıman aldıklarını belirten Cihan Mercan, bu yıl ortalama verimlerin dekar başına 400-500 kilogram olduğunu söz ederek, “Buğday randımanı geçen yıla oranla bu yıl biraz düşük lakin tekrar de düzgün olduğunu düşünüyorum. Edirne’de 3-4 gündür hasadımız devam ediyor. Bazen kırkikindi yağmurları yağdığından ötürü hasada pürüz olabiliyor. Sabah öteki yerde hasat yapıyorduk; yağmur yağdığından ötürü burada devam ediyoruz. Verimimiz düzgün, berbat değil. Hasat periyodu bütün çiftçilerimize bol bereketli, iyi olsun inşallah” dedi.

Buğday döneminin başlamasıyla bütün çiftçilerin bir an evvel buğdaylarını hasat etme telaşında olduğunu söyleyen Sinan Akkural, Trakya’da bütün buğdayların olgunlaştığını vurgulayarak, “Dekar başına 350-400 dekar randıman alıyoruz. Son yağışların da buğday tarlaları için yararı oldu. 1 yıl boyunca verdiğimiz emeklerin karşılığını şu anda buğday hasadı yaparak alıyoruz” biçiminde konuştu.

Eşinin çiftçilik yaptığını ve tarlaya yardıma geldiğini söz eden Buse Mercan, eşinin buğdayları biçtiğini kendisinin de yemek ve çay getirdiğini belirterek, ”İşçilerin traktörlerin kasasına doldurdukları buğdayları depolara taşıyor. Ben de oğlumla birlikte tarlaya geldim. İnşallah bütün çiftçiler için bereketli bir sene olur ve herkes emeğinin karşılığını alır” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA