Sosyal medyada dini değerlere hakaret eden şahıs, ilk duruşmasında serbest kaldı

Sosyal medya üzerinden dini değerlere yönelik hakaret içeren paylaşımlarda bulunan ve şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı katledenlere yönelik övgü dolu paylaşımlarda bulunan Deniz F. T. hakim karşısına çıktı. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu sanık Deniz F. T. ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya müşteki Mehmet Sarı da katıldı.

“İTİBAR SUİKASTİ YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Duruşmada ilk savunmasını yapan sanık Deniz F. T., bahse konu hesabın kendine ait olmadığını belirterek, “Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Hesap muhtemelen diğer fotoğrafı paylaşmamdan ötürü bana zarar vermek isteyen bir kesimin. Paylaşımı ben yapmadım. O paylaşım herhangi bir şekilde bana ait değil, ben öyle bir insan değilim. Resim bana ait ama resmimi kopyalamışlar. Benim bu konulara yaklaşımım böyle olmaz. Facebook’daki ‘seni çok seviyoruz Şafak’ şeklindeki paylaşım bana aittir. Bu paylaşımdan dolayı benim adıma böyle bir hesap açılarak itibar suikasti yapılmaya çalışılmıştır” dedi.

“CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Müşteki Mehmet Sarı ise beyanında, “Sanık kendi adına bir hesap açıldığını söyledi ancak kendi adına böyle bir hesap açıldığına ilişkin bir şikayeti yoktur. Aksi takdirde böyle bir paylaşım, hayatın olağan akışına aykırıdır. Sanık Talu’nun cezalandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Müştekinin beyanı üzerine sanık Talu söz alarak, hesabın aynı gün içinde açıldığı ve silindiği sebebiyle şikayetçi olmak için zamanın olmadığını belirtti.

5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanığın üzerine atılı suçları işlediğini belirterek ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan ise 2 yıla kadar hapis cezası olmak üzere toplamda 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Açıklanan mütalaada ayrıca, sanığın tutuklulukta kaldığı süre de göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verilmesi istendi.

“ŞAFAK’IN SUÇUNU ÖVMEDİM”

Duruşmada esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapan sanık Talu, “Şafak’ın fotoğrafına öyle yazma sebebimi açıklamak istiyorum. Şafak benim okuldan arkadaşımdır ve kişisel bir tanıdığımdır. Benim için bir sembol değildir. Fotoğrafa yaptığım yorum Şafak’ın eylemini ve suçunu övme amacı taşımamaktadır. Kişisel arkadaşlığım sebebiyle yaptığım bir yorumdur” ifadelerini kullandı. Son sözü sorulan sanık Talu, hesabın kendine ait olmadığını ve Şafak ile ilgili fotoğraf paylaşımını da suçu ve suçluyu övmek amacıyla paylaşmadığını söyledi.

TAHLİYE EDİLDİ

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Deniz F. T.’nin savunmalarının cezadan kurtulmaya yönelik olduğunu belirtti. Mahkeme, sanık Talu’yu ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan 5 ay hapis cezasına ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanık Talu’yu toplamda 2 yıl 1 ay hapis cezası veren mahkeme, sanık hakkındaki 2 suçtan da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi de dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

İstanbul, Hakaret, Mahkeme, Medya, 3. Sayfa, Haberler