Sonbaharda okurla buluşacak kitaplardan öne çıkanlar

Özlem Karahan

Edebiyat dünyasında yeni bir hareketlilik başlıyor. Yayınevleri bir yandan uzun vakittir ekonomik badirelerle gayret eder, tabiri caizse var olma savaşı verirken öbür yandan da okurlarıyla en güzel yapıtları buluşturabilmek için çalışmaya devam ediyor.

Yeni dönem için geri sayım başlamışken biz de yayınevlerine yeni devirde hangi kitaplarla okur karşısında olacaklarını sorduk. Yerliden yabancıya, kurgudan kurgu dışına, okurları heyecanlandıracak birçok kitabın kısa vakit içinde raflarda olacağının muştusunu aldık. İşte sonbaharda okurla buluşacak kitaplardan öne çıkanlar…

SONBAHARA BAYAN MUHARRİRLER DAMGA VURUYOR

Doğan Kitap, sonbaharda farklı tiplerde birçok eser yayımlamaya hazırlanırken, yayınevinin listesinde bayan muharrirler öne çıkıyor. Polisiye ve tansiyon çeşitlerinin son yıllardaki en sevilen bayan muharrirlerinden Tess Gerritsen’in Rizzoli-Isles serisinin merakla beklenen son roman

Tess Gerritsen

‘Dinle Beni’, Mieko Kawakami’nin personel sınıfından gelen bir bayan muharririn kıssasını anlattığı, yalnızca Japonya’da değil dünyanın dört yanında büyük ses getiren romanı ‘Memeler ve Yumurtalar’, Defne Suman’ın Tarlabaşı’nda yaşayan bir Rum ailesinin oğlunun 1950’lerden bugüne uzanan kıssasını anlattığı ‘Çember Apartmanı’ ve Elçin Poyrazlar’ın sevilen karakteri Komiser Suat Zamir’in yeni macerasını anlatan ‘Kayıp Yüz’, yayınevinin yeni periyotta yayımlayacağı kitaplarından.

Gülseren Budayıcıoğlu’nın yeni romanı ‘Kırmızı Pelerin’, Menekşe Toprak’ın Suat Derviş’i bir roman kahramanı haline getirdiği romanı ‘Dejavu’, Hanya Yanagihara’nın ‘Cennette’, Sevil Atasoy’un ‘Cinayet Kokusu’, Selçuk Şirin’in ‘Ya Adalet Ya Sefalet’, Enver Aysever’in ‘Gölgen Vaktin Penceresinde’ ve Sabri Salış’in ‘Ataların İzleri’ isimli kitapları da yayınevinin okur karşısına çıkarmaya hazırlandığı eserler ortasında yer alıyor.

ORHAN PAMUK VE AHMET ÜMİT RÜZGARI ESECEK

Türkçe edebiyatın Nobelli muharriri Orhan Pamuk’un 14 yıldır her gün çeşitli hususlarla ilgili notlar aldığı, günlük yaşantısını anlattığı, kendisiyle konuştuğu, çizimler yaptığı, en özel satırlarından oluşan küçük şahsî not defterlerinden bir seçki, ‘Uzak Dağlar ve Hatıralar’ ismiyle, Yapı Kredi Yayıncılık tarafından kitaplaştırılıyor. Ahmet Ümit’in yeni romanı ‘Bir Aşk Masalı’ da yayınevinin sonbahara damga vurmaya hazırlandığı yapıtları ortasında yerini alıyor. Milan Kundera’nın “yüzyılımızın en büyük roman müelliflerinden biri” olarak gösterdiği Witold Gombrowicz’in 1937’de yayımlanan birinci romanı ‘Ferdydurke’ ve Norveçli muharrir Linn Ullmann’ın otobiyografik roman tipini yeni irtifalara taşıdığı yapıtı ‘Huzursuzlar’ da yayınevinin yeni periyot listesinin dikkat çekenlerinden…

USTALAR GEÇİDİ

Fransız müellif Annie Ernaux’nün müelliflik mesleğindeki birinci kitabı ‘Boş Dolaplar’ Can Yayınları’nın sonbaharda yayımlayacağı kitaplar ortasında dikkat çekiyor. Türk edebiyatının iki usta ismi olan Ayfer Tunç ve Murat Gülsoy’un 2013’ten bu yana ‘Diyaloglar’ başlığı altında gerçekleştirdikleri kitap sohbetleri de yayınevi tarafından birebir isimle kitaplaştırılarak okur karşısına çıkarılmaya hazırlanıyor.

Cemil Kavukçu

Cemil Kavukçu’nun ‘Boş Zamanlar’, Jean-Baptiste Del Amo’nun ‘Hayvan Hükümranlığı’, Olga Ravn’ın ‘Personel’, Nikos Kazancakis’in ‘Yokuş’ ve Natalia Ginzburg’un ‘İşte Bu türlü Oldu’ isimli kitapları, yayınevinin yayıma hazırladığı eserler ortasında.

Mahir Ünsal Eriş’in birinci olarak Storytel’de tefrika olarak yayımlanan yapıtı ‘Gaip’ ve Ceylan Daş imzalı ‘Neye Gereksinimim Var’ ise Mundi Kitap etiketiyle yeni devirde raflarda yerini alacak.

BİRBİRİNDEN GÜÇLÜ METİNLER OKURLARLA BULUŞACAK

Siren Yayınları, sonbaharı birbirinden güçlü metinlerle karşılamaya hazırlanıyor. Yayınevinin yayımına hazırlandığı birinci kitap, yılın “en özel” kitabı olarak gösterdiği, Jennifer Clement’in ressam Basquiat ve bir periyot birlikte yaşadığı Suzanne Mallouk’un münasebetini husus alırken seksenlerin New York avangard ömründen baş döndürücü kesitler sunduğu özgün ve çarpıcı metni ‘Dul Bayan Basquiat’. 2017 yılında anı/biyografi kolunda Pulitzer mükafatına layık görülen Hisham Matar imzalı ‘Dönüş’ ve yazınında kullandığı fantastik ögeler ve gündelik olanın dehşetini yansıtma maharetiyle Franz Kafka’yla kıyaslanan Kiroko Oyamada’nın Türkçeye çevrilen birinci yapıtı olma özelliği taşıyan romanı ‘Çukur’un yanı sıra Muriel Spark’tan ‘Ölümü Unutma’, Christine Wunnicke’den ‘Doktor Şimamura’nın Tilkileri’ ve Claudia Durastanti’den ‘Yabancı’, Siren Yayınları’nın yeni periyot için yayımına hazırlandığı kitaplar ortasında öne çıkıyor.

İNCELEMELER, ANILAR, DENEMELER

Turan Akıncı’nın ‘I. Dünya Savaşı ve Osmanlı’nın Sonu’ başlıklı inceleme kitabı, Emre Kongar’ın ‘Devrim ve Karşı Devrim’ dizisinin ikinci cildi, Atilla Dorsay’ın sinema ve kültür dünyasından anekdotlar ve anılardan oluşan ‘Tartışmalar, Polemikler, Kavgalar’ isimli kitabı ve Mahfi Eğilmez’in ‘Başarısızlığa Övgü’ isimli kitabı, Remzi Kitabevi’nin sonbaharda vitrininde yer alacak kitapları ortasında.

GERİLİM VE BİLİMKURGU SEVENLER BURAYA

İthaki Yayınları, sonbaharda birbirinden sevilen müelliflerin merakla beklenen kitaplarını okurlarla buluşturmaya hazırlanıyor. ‘Trendeki Kız’la tansiyon cinsinin en tanınan kitaplarından birine imza atıp fenomen olan Paula Hawkins’in üçüncü romanı ‘İçin İçin Yanan Ateş’, yayınevinin basımına hazırlandığı birinci kitap.

Madeline Miller

‘Ben, Kirke’ ve ‘Akhilleus’un Şarkısı’ isimli kitaplarıyla listelerin doruğundan inmeyen Madeline Miller’ın yeniden bir Yunan mitolojisini yorumladığı ‘Galatea’ isimli romanı da sonbahar sürprizleri ortasında. Gerçek kabahat cinsinin önde gelen müelliflerinden David Grann’ın Amerika’nın karanlık tarihine, yerliler ve kolonicilerin ortasındaki kanlı geçmişe ışık tutan sansasyonel kitabı ‘Dolunay Katilleri: Osage Cinayetleri ve FBI’ın Doğuşu’ ve Amerikan edebiyatının yaşayan efsanesi Thomas Pynchon’ın 60’lardaki anarşist ve hippi ömürlerinin sonuçlarını daha karanlık bir 80’ler atmosferinde deneyim eden bir küme Amerikalının ekseninde dönen, politik damarı kuvvetli 1990 tarihli klasikleşmiş romanı ‘Vineland’in yanı sıra Barbaros Altuğ imzalı ‘Yabancı’, İlker Aslan imzalı ‘İnsanlar ve İnsanlar’ ve Haydar Ergülen imzalı ‘Âşıklar Cemi’ yayınevinin okurla buluşturacağı kitaplar ortasında öne çıkıyor.

ÇOK KONUŞULAN KİTAPLAR

‘Köpekleri Seven Adam’ kitabıyla tanıdığımız Kübalı muharrir Leonardo Padura’nın ikinci kitabı ‘Hayatımın Romanı’, Meksikalı müellif Jorge Comensal’ın çok ilgi gören romanı ‘Mutasyonlar’, Richard Osman’ın geçen yıl birinci kere Türkiye’deki okurla buluşan polisiyesi ‘Perşembe Günü Cinayet Kulübü’nün devam kitabı olan ‘İki Sefer Ölen Adam’ Bilgi Yayınevi’nin sonbaharda okurla buluşturmak için üzerinde çalıştığı kitaplar ortasında yerini alıyor.

Dave Grohl

Nirvana’nın eski bateristi ve Foo Fighters kümesinin solisti olarak tanıdığımız Dave Grohl’un sıra dışı hayatının dürüst ve eğlenceli portresini sunan ‘Hikâyeci’, Domingo Yayınları’nın kurgu dışı eylül seçkisinde öne çıkanlar ortasında. Katie Mack’in 2020 yılında isminden kelam ettiren ve Goodreads En Güzel Bilim ve Teknoloji Kitabı Mükafatı adayı olan kitabı ‘The End of Everything’ ile isimli psikiyatr Dr. Gwen Adshead’in kimi cinayet zanlısı kimi kundakçı 11 suçluyla yaptığı görüşmelerden yola çıkarak insanın merhameti ve gaddarlığı üstüne Eileen Horne’la birlikte kaleme aldığı ‘Tanıdık Şeytan’, Domingo’nun kurgu dışı listesinde yerini alıyor. Chris Whitaker’ın 2021 Goodreads En Güzel Tansiyon Kitabı Mükafatı adayı da olan ‘Sondan Başlıyoruz’ ile ‘Saçımda Gün Işığı’nın müellifi Jhumpa Lahiri’nin İtalyanca kaleme aldığı ‘Dove mi Trovo’ ise yayınevinin üzerinde çalıştığı kurgu eserlerden…


İNCELEME KİTAPLARI OKURLARINA MÜJDE

Ayrıntı Yayınları sonbaharda yakın tarihten ideolojiye, edebiyattan şiire ve incelemeye birçok yeni kitabı okurla buluşturmaya hazırlanıyor. Can Gürses’in Görünmez Adalı fotoğraf sanatkarı Mimo’nun savaş yıllarında Leningrad’da ve İstanbul’da geçen gençliği, Avrupa’nın isyankâr vakitlerinde Londra’da ve Paris’te geçen olgunluk çağı ve ihtiyarlık periyoduna denk gelen hayatı boyunca yaşadıklarına odaklandığı çalışması ‘Bir Ömrün Takvimi’, Kate Kirkpatrick’in dünyanın dört bir yanındaki bayanlara ilham veren ve birçok insanın hayatına değen Simone de Beauvoir’un hayatına odaklandığı ‘Beauvoir Olmak: Bir Yaşam’ ve Paul E. Willis’in kapitalist sisteme rağmen 1950’lerde başlayarak bir başkaldırışla ortaya çıkan rock’n’roll müziğini dinleyen motorcular ile hippileri odağına aldığı ‘Aykırı Kültür’, Marcel van der Linden’in ‘Dünyanın Bütün İşçileri’, Harun Karadeniz’in yazdığı ‘Yaşamımdan Acı Dilimler’ yayınevinin yeni devirde yayıma hazırladığı kitapları ortasında.

ÇEVİRİLER SON SÜRATLE DEVAM EDİYOR

Han Kang

Sonbahar için hazırlıklara son sürat devam eden April Yayıncılık, namı başka empati kraliçesi Jodi Picoult’nun iki romanı, Booker ödüllü Koreli müellifi Han Kang’ın yeni romanı ve tekrar Kore edebiyatının klasik metinleri ortasında sayılan bir söylence kitabının hazırlıklarını sürdürüyor. Altın Kitaplar, sonbaharda raflarda yerini alacak yeni yapıtların çeviri çalışmalarına son sürat devam ediyor. Stephen King’in ‘Fairy Tale’ ve ‘The Long Walk’ isimli yapıtlarının yanı sıra Robert Greene’in ‘The Daily Laws’, Christiane F.’in ‘Eroin’, Tom Hillenbrand’in ‘Monte Crypto’, Bonnie Garmus’un ‘Lessons in Chemistry’ ve Megan O’Gieblyn’nin ‘God Human Animal Machine’ isimli yapıtlarının Türkçe çevirileri yeni periyotta okurla buluşacak. Agatha Christie’nin ‘Gizli Düşman’, ‘Kütüphanedeki Ceset’ ve ’Doğu Ekspresinde Cinayet’ aldı kitaplarının çizgi romanları da yayınevinin sonbahar muştuları arasında…

Sadece bu kadar değil… İşte öteki birçok yayınevinin sonbaharda raflarda yerini alacak kitapları:

İLETİŞİM YAYINLARI
‘Dünyanın Kustuğu Yer’ / Nevin Yıldız
‘Hayat Seni Çok Seviyorum’ / İlhan Sami Çolak
‘Müze’ / Mine Küçük
‘Yolluk’ / Yavuz Türk

METİS KİTAP
‘Cenup’ / Carlos Fonseca
‘Korku Metropolü İstanbul – 18. Yüzyıldan Günümüze / Uğur Tanyeli
‘Teorinin Cini’ / Antoine Compagnon
‘Saklı İnsan’ / Andrey Platonov

EVEREST YAYINLARI
‘Tolstoyevski Muamması’ / Pierre Bayard
‘Her Şeyi Gören Adam’ / Deborah Levy
‘Gerçeğin Artısı’ / Yiğit Bener
‘Sakar Kalem’ / Yiğit Bener
‘Bir Anın Anatomisi’ / Javier Cercas
‘Başkent’ / Robert Menasse
‘Üç’ / Ann Quin

YAPI KREDİ YAYINLARI
‘Osmanlı Devrinde Mücevherler ve Ermeni Kuyumcular’ / Arsen Yarman
‘İğne Deliği’ / Mysliwski
‘Romantikler Neden Kıymetlidir?’ / Peter Gay
‘Şiir Neden Değerlidir?’ / Jay Parini
‘Geri Dön Günışığım’ / Michael Greenberg
‘Nothing But The Night’ / John Williams
‘Her Şey Yerli Yerinde’ / Oliver Sacks
‘Francis Bacon’la Söyleşiler’ / David Sylvester
‘Ne Palavra Söyleyeyim’ / Nurullah Ataç
‘Güzin Dino Anlatıyor’ / Bahriye Çeri
‘Roy Jacobsen’ / Rigel’in Gözleri
‘Bir Kadın’ / Sibilla Aleramo
‘Berlin Günlüğü’nden’ / Max Frisch
‘Duvar’ / Marlen Haushofer
‘Ingeborg Bachmann’ / Franza’nın Kitabı
‘Yaşadım Diyebilmek’ / Şahin Tekgündüz
‘Majestelerinin Gemisi’ / Charles Darwin