Sıhhat Bakanlığı 5 vilayette hava ambulans hizmetine son verecek

Sağlık Bakanlığı, 5 vilayette hava ambulans hizmetlerinin durdurulacağını açıkladı. Kur farkından ötürü artan maliyetleri münasebet gösteren Bakanlığa, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu reaksiyon gösterdi. Karasu, bu hizmetin iptal edilmesiyle kış şartlarında hastaların hastaneye ulaşmada büyük problemler yaşayacağına dikkat çekerek, “Her fırsatta sıhhatte çağ atladık diyen AKP iktidarından evvel Sivas’ta altı hastane vardı şu an ikiye düştü, yatak sayısı da azaldı. AKP geldi Numune, Devlet Demir, yolları, SSK, Askeri ve Kızılay hastanelerini kapattı. Artık de Sivas’ın hava ambulansı alındı” sözlerini kullandı.

“İNSAN SIHHATİNE VERDİĞİNİZ PAHA BU KADAR MI?”

Sözcü’de yer alan habere nazaran, Sıhhat Bakanlığı’nın kur farkından doğan maliyetlerin artması sonucu 5 vilayette Ekim 2022’den itibaren hava ambulansı hizmeti vermeyeceğini anlatan CHP’li Karasu, bu vilayetlerdeki hava ambulans merkezlerinin mukadderatına terk edilerek çalışan çalışanında fiyatsız müsaadeye ayrıldığını ileri sürdü.

Sivas’ta kış şartlarında hastaların hastaneye ulaşmada önemli meseleler yaşadığını söz eden CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu hava ambulansı hizmeti iptal edilerek adeta Sivas’a ceza verildiğini belirtti.

Karasu, “Her fırsatta sıhhatte çağ atladık diyen AKP iktidarından evvel Sivas’ta altı hastane vardı şu an ikiye düştü, yatak sayısı da azaldı. AKP geldi Numune, Devlet Demir, yolları, SSK, Askeri ve Kızılay hastanelerini kapattı. Artık de Sivas’ın hava ambulansı alındı. Ambulans helikoptere en çok gereksinim duyulan bir vilayet olan Sivas’tan bunun alınması çok manidar bir durumdur. Sivas’taki maharetsiz idare, maharetsiz siyaset ambulans helikoptere de sahip çıkamadı” dedi.

Sağlık Bakanı Koca’ya seslenen Karasu, “Binlerce kilometre uzaktan getirilen hastaları gösteri materyali yaparken Sivas başta olmak üzere Çanakkale, Malatya, Bursa ve Afyon’da ambulans helikopter hizmetinin sona vermesi vicdanınıza sığıyor mu? Garantili projelere gelince göz gerisi ettiğini kur farkı, 5 tane helikoptere için mi geçerli. Sıhhat Bakanlığınızın kur farkını karşılayacak kadar bütçesi kalmadı mı? Yoksa insan sıhhatinize verdiğiniz kıymet bu kadar mı?” diye sordu.