Şangay’da bir günde 25 milyondan fazla Kovid testi yapıldı

Çin’in en büyük şehri Şangay’da dün 25 milyondan fazla kişiye korona testi uygulandı. Taramanın salgın tablosunu ortaya çıkarmayı amaçladığını ifade eden yetkililer, kentte geçen hafta başında uygulanmaya başlanan aşamalı karantinanın devamına tarama sonuçlara göre karar verileceğini söyledi.

Kentte son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 268, göstermeyen 13 bin 86 vaka görüldü. Vakalarla yakın temastaki 112 bin 475 kişinin tespit edildiği, bunlardan 106 bin 717’sinin test sonucunun pozitif olduğu duyuruldu.

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre Çin’in 15 eyalet ve bölgesinden 38 bin sağlık personeli Şangay’daki salgın önleme ve kontrol çalışmalarına destek verdi. Toplu test çalışmasına şehir dışından 27 bin sağlıkçı katılırken 11 bini geçici hastanelerde görev aldı.

“BA.1 mutasyonu” dalgası

Kentte son haftalarda Kovid-19’un “BA.1 mutasyonu” olarak da bilinen Omikron’un yayılması nedeniyle hastalığa dönüşen ve dönüşmeyen vaka sayısı arasında büyük fark olduğu dikkati çekiyor.

Bulaşıcılığı yüksek varyant, Çin’in salgınla mücadelede vakaları ortaya çıktıkları yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisi için büyük sınamaya dönüşmüş durumda. Karantina, seyahat kısıtlamaları ve toplu testler gibi katı ve geniş ölçekli tedbirlerin uygulanmasını gerektiren strateji, hayatın olağan akışına müdahalesi ve yarattığı maliyetler tartışmalara yol açıyor.

Şangay’da artan vakalar nedeniyle 28 Mart-1 Nisan’da Huangpu Nehri’nin Pudong ve çevresini de içine alan doğu ve güney kısmında, 1-5 Nisan’da ise nehrin Puşi ve çevresini içine alan batı kısmındaki bölgelerde sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verilmişti.

Şanghay’da karantina ilan edildi

Son 24 saatte Çin’de 1405, Hong Kong’da 3 bin 138 vaka

Çin’in Kovid-19’u sıfırlama kararlılığı sürüyor