“Ruslar Ukrayna’da köy lideri ve ailesini öldürdü” iddiası

Kiev’in batısındaki Motizin köyünün lideri Olga Sukhenko, eşi ve oğlunun cansız bedenleri bir toplu mezarda bulundu. Görgü tanıkları, geçen ay kaçırılan ailenin Rus birlikleriyle işbirliğini reddettiği için işkenceyle katledildiğini söyledi.

Bölgede inceleme yapan Ukraynalı yetkililer, Motizin köyünün lideri olan Sukhenko ve ailesinin bir toplu mezarda toprağa yarı gömülmüş cansız bedenlerinin fotoğraflarını paylaştı. Üç kişilik ailenin Rus askerleri tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Görgü tanıkları da, ailenin Rus birlikleriyle işbirliğini reddettiği için katledildiğini söyledi.

’25 yaşındaki oğulları Oleksandır işkenceyle öldürüldü’

Olga Sukhenko’nun kollarında ve parmaklarında kırıklar olması dikkat çekti. Bölgedeki Reuters muhabiri de cesetlerin ormanlık bir alanda gömülü olduğunu, bir erkek cesedininse elleri bağlanmış halde bir kuyuya atıldığını belirtti. Başka cansız bedenlerin de bulunduğu toplu mezarın, Rus askerlerinin köyde kullandığı alanın hemen yanında bulunduğu aktarıldı.

Reuters’a konuşan Ukraynalı bir yetkili, Olga Sukhenko, eşi İgor Sukhenko ve 25 yaşındaki oğulları Oleksandır’ın işkenceyle öldürüldüğünü belirtti. Yetkili “Rus işgalciler buradaydı ve tüm aileyi katlettiler. Ukrayna ordusuyla işbirliği yaptıklarından şüpheleniyorlardı” ifadelerini kullandı.

’23 Mart’ta esir alındılar’

Ailenin oğlu Oleksandır’ın kız arkadaşı olduğunu söyleyen Daria Belenitsyna da Rus güçlerinin aileyi 23 Mart’ta esir aldığını anlattı. İgor isimli bir başka köy sakini de, ilk başta ailenin esir değişimi için kaçırıldığını düşündüklerini belirterek “O delikte yatıyorlar. Çok iyi insanlardır” diye konuştu.

Reuters, bu bilgilerin bağımsız olarak doğrulanamadığını bildirdi.(Sözcü)

Ukrayna: Rus firkateyni ‘Amiral Essen’e hasar verildi

Kızılhaç Mariupol’den güvenli tahliye koridoru için harekete geçti

BM: Kuşatma altındaki Mariupol’e giremedik

‘Mariupol’da 100 bin sivil acil tahliye bekliyor’

BM’den Buça çağrısı

Zelenskiy Buça’ya gitti: Yaşananlar savaş suçu ve soykırım