Resmi açıklama sonunda geldi: “Elon Musk, Twitter’ı satın aldı!”

Twitter’ın en çok takipçiye sahip kişilerinden Elon Musk, Twitter platformunu satın alma hedefine sonunda ulaştı.

Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda Twitter’dan yüzde 9,2 oranında hisse aldı ve bununla beraber “o zaman” şirketin en büyük hissedarı haline geldi. Twitter’da 84 milyon takipçisi bulunan Musk, daha sonra ise şirketi komple satın almak için teklifte bulundu. Sahibi olduğu diğer şirketlerindeki hisseler üzerinden serveti 270 milyar dolardan fazla olan Musk’ın, Twitter’ı almak için verdiği teklif 44 milyar dolar seviyesinde yer alıyordu ve bu teklif biraz önce uzun görüşmeler sonrasında kabul edildi. Bu karar, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almak için 46 milyar dolarlık finansmanı sağlaması sonrasında geldi. Twitter artık Elon Musk’ın Tesla, SpaceX, Neuralink ve Boring Company gibi şirketleri arasında yer alıyor. Elon Musk’ın platform için büyük planları bulunuyor ve bu açıdan önümüzdeki dönemde büyük değişiklikler kapıda gibi görünüyor.

Sürece ilk aşamada hiç sıcak bakmayan Twitter Yönetim Kurulu, Elon Musk satın almasın diye “zehirli hap” yöntemini dahi uygulamıştı. İngilizce “poison pill” olarak geçen bu taktik, en basit haliyle şirket satın almalarında agresif yatırımcılara karşı şirket sahipleri tarafından kullanılan bir önlem olarak geçiyor.

Hissedarlar bu taktik ile beraber hisse değerini düşürerek sahibi oldukları kadarıyla hisse paylarını artırıyor. Bunun için bir anda daha fazla hisse oluşturuluyor. Bu da şirketin hisse alımı üzerinden kontrollerinden çıkmasını engelliyor ya da ciddi şekilde zorlaştırıyor.

Elon Musk ve Twitter gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın