Putin’in akılalmaz serveti muhteşem zenginleri geride bıraktı

KARAR

Dünyanın bütün ikazlarına ve karşı çıkışana karşın Ukrayna’ya 24 Şubattan beri işgal savaşı yürüten Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in sahip olduğu mal varlığıyla ilgili çok çarpıcı bir sav ortaya atıldı. İngiliz The Guardian gazetesi, 69 yaşındaki Rusya’nın siyasi önderinin 4.5 milyar dolarlık (yaklaşık 78 milyar lira) bir gayrimenkul ağı olduğunu öne sürdü.

Gazeteciler ve STK’lar yıllardır Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in gerçek servetinin haritasını çıkarmaya çalışıyor ve onun çok sayıda lüks gayrimenkul, yat, jet ve banka hesabına sahip olduğundan şüpheleniyor.

‘MİLYARLARCA DOLARLIK ŞİRKETLER PUTİN İLE BAĞLANTILI’

The Guardian’ın haberine nazaran, global bir araştırmacı gazeteciler ağı olan Organize Hata ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) ve Rus bağımsız medya kuruluşu Meduza, birinci kere Putin ile lüks gayrimenkuller ortasında 86 temas kurmayı mümkün kılan derinlemesine bir tahlil yayınladı.
NTV’nin aktardığı haberde, toplam kıymeti 4.5 milyar dolardan fazla gayrimenkul, yat, özel jet ve finansal varlıklara sahip olan şirketlerin, aslında Putin’e ve yakın etrafına ilişkin olduğu tez edildi. Bu kuruluşların tümünün birebir e-posta alan ismini, yani ‘LLCinvest.ru’yu kullandığı açıkladı.


Muhalif Rus siyasetçi Aleksey Navalni ve takımı tarafından yayımlanan, Putin’in yasa dışı kaynaklarla Karadeniz kıyısında kendisine lüks bir saray yaptırdığını öne süren bir görüntü paylaşılmıştı. Görüntü kısa müddette 20 milyondan fazla izlenmişti. Krasnodar’da bulunan Gelencik’te 79 kilometre karelik alanda inşa edildiği belirtilen sarayda kumarhane, buz hokeyi pisti ve üzüm bağı olduğu öne sürülüyor

‘ŞİRKETLER BİRBİRİYLE BAĞLANTILI’

Moskomsvyaz isimli bir web sunucusundan sızdırılan bilgiler, kelamda bağımsız şirketlerin yöneticilerinin, sahiplerinin ve çalışanlarının, güya tıpkı şirketin parçasıymış üzere sistemli olarak birbirleriyle irtibat kurduklarını gösterdi.

Güvenlik nedenleriyle ismini vermeyen bir Rus yolsuzluk uzmanı The Guardian’a yaptığı açıklamada “Gördüğüm tek açıklama, bu şirketlerin ortak bir idare sistemi etrafında birleştiği. LLCInvest her şeyden evvel üyelerinin yarar ve mülk alışverişinde bulunabileceği bir kooperatif yahut bir birlik üzere görünüyor” dedi.

PESKOV’DAN ‘BAĞLANTI YOK’ SAVUNMASI

Diğer taraftan, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, LLCInvest’in ortaya çıkmasının akabinde soruşturmaları derhal durdurdu ve ‘Rusya Federasyonu Lideri’nin ismi geçen varlık ve kuruluşlarla hiçbir halde kontaklı yahut kontaklı olmadığını’ savundu.

PUTİN GİTMEK İSTEYEN OLİGARKLARI TEHDİT ETTİ

Öte yandan, araştırmanın bulguları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Batı’nın Rus oligarklarına ve işletmelerine uyguladığı yaptırımları eleştirmesinden ve daha güneşli iklimler için Rusya’yı terk etmeyi düşünen tüm oligarklara ince örtülü bir tehditte bulunmasından birkaç gün sonra yayınlandı.

Putin, geçen haftaki St Petersburg Ekonomik Forumu’nun (SPIEF) açılış konuşmasını aktiflikten beklenenden 90 dakika sonra yaptığında ‘hiçbir şey eskisi üzere olmayacak’ ihtarında bulundu.

Putin, ülkeyi terk etmek isteyen Rus seçkinlerini uyararak “Kendi konutunuzda güvendesiniz. Bunu dinlemek istemeyenler yurtdışında milyonlar kaybetti” diye konuştu.