Pekin’e nazaran ABD, Çin’i çevreleyerek hegemonyasını sürdürmeyi amaçlıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken‘in Amerikan dış siyasetinin kısa ve uzun vadeli amaçlarına işaret ettiği konuşmasında Çin’e ait yaptığı değerlendirmeleri eleştirdi.

Blinken’ı, “Çin tehdidini abartmak”, “dezenformasyon yaymak” ve “Çin’in iç ve dış siyasetinin karalamakla” suçlayan Vang, “Bütün hedef, Çin’i çevreleyip kalkınmasını bastırarak ABD hegemonyasını sürdürmek. Bu tavrı kınıyor ve reddediyoruz” dedi.

Vang, Çin’in “uzun vadede milletlerarası sisteme yönelik en önemli tehdit” olarak tanımlanmasını eleştirerek, “Gören her göz çarçabuk ayırt edebilecektir ki; ABD’nin savunduğu kurallara dayalı memleketler arası sistem, ABD ve az sayıdaki başka ülkenin, ABD hakimiyetindeki ‘düzen’ denilen şeyi sürdürmek üzere oluşturduğu ‘güçlünün hukukundan’ ibarettir. ABD sürekli kendi hukukunu memleketler arası hukukun üzerine koyuyor ve sadece kendi faydasına gördüğü memleketler arası kurallara seçici halde uyuyor. Memleketler arası tertip için en büyük istikrarsızlık kaynağı bu” sözlerini kullandı.

Çin’in Birleşmiş Milletler merkezli milletlerarası sisteme ve memleketler arası hukuka ve BM Kuralı’nın emel ve prensipleriyle çerçevesi çizilen temel milletlerarası normlara bağlı olduğunu vurgulayan Vang, “Demokrasi ve insan hakları insanlığın ortak bedelleridir. Hiçbir ülke bu pahalar üzerinde inhisarı olduğunu sav edemez” değerlendirmesinde bulundu.

Blinken, ABD’nin Çin ile rekabetine değindiği konuşmasında, “Çin, memleketler arası tertibi yine şekillendirmek niyetine ve bunu yapacak ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik güce sahip tek ülke. Pekin’in vizyonu bizi dünyanın son 75 yılda ilerlemesini sağlayan üniversal kıymetlerden uzaklaştıracak” demişti.