Papa Francis Ukrayna bayrağını öptü

Savaş bölgesinden getirildiği belirtilen Ukrayna bayrağını öpen Papa Francis yaptığı açıklamada “Ukrayna’daki savaşta son gelen haberler rahatlama ve umut yerine vahşet getirdi. Buça’da yaşananlar katliamdır” ifadelerini kullandı.

Papa Francis “Sivillere, savunmasız kadınlara ve çocuklara karşı bile daha korkunç hale gelen bir vahşet. Onlar masum kanları akan ve cennete giden ve ‘Bu savaşı durdurun! Silahlar sussun! Ölüm ve yıkım ekmeyi bırakın’ diye yalvaran kurbanlardır” diye konuştu.

‘Buça’dan bana bu bayrağı getirdiler’

Papa konuşmasının devamında “Dün, tam da Buça’dan bana bu bayrağı getirdiler. Savaştan, tam olarak şehit şehir Buça’dan geliyor” sözleriyle savaştan kaçan bir grup çocuğu yanına çağırdı.

Papa çocuklara çikolatalı Paskalya yumurtası hediye etmeden önce “Bu çocuklar güvenli bir ülkeye varmak için kaçmak zorunda kaldılar. Bu savaşın meyvesi. Onları ve Ukrayna halkını unutmayalım” dedi ve kendisine getirilen Ukrayna bayrağını öptü. Papa’nın bayrağı öpmesi ile salonda bulunan binlerce kişi ruhani lideri alkışladı. Papa’nın bu desteği tarihi bir an olarak yorumlandı.(Reuters)

Zelenskiy’den Papa’ya davet: ‘Memnuniyetle karşılanacaktır!’

Papa Franciscus: Bu sadece sefalet eken bir savaş

Papa, Rusya Büyükelçiliğini ziyaret etti

Papa’dan Ukrayna-Rusya krizine karşı dua çağrısı