Özgür Demirtaş’ın 8 yıl önceki konuşması gündem oldu

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, 8 yıl önce ekonomiye ilişkin bir programda anlattıklarını videolu olarak paylaştı. Özgür Demirtaş paylaşımına, “Bu video tam 8 yıllık. Tam 8 yıl” notunu düştü.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı:

“Size çok acıklı bir şey söyleyeceğim şimdi. Yıllar geçtikçe emin olun orta direk, ülkelerin içinde eriyecek ve bu orta direk paylaşılacak. Belli bir kısım alta düşecek, belli bir kısım üst gelir grubuna çıkacak. Ülkeler için de aynı şey geçerli. Dünyada şu anda çok gelişmiş ülkeler var. Bir daha alt bir grup var. Bir de böyle gelişmekte olan piyasa dediğimiz 1. lige çıkmaya çalışan ülkeler var.”

“SON DERECE TEHLİKELİ”

“Yıllar geçtikçe bu ortadaki grubun örneğin Türkiye, en aşağıya ve en yukarıya şeklinde ayrıldığını ve bu ülkelerin dağılımının daha biModal bir dağılım olduğunu görmeye başlayacağız. Bu son derece tehlikeli. Bu ne demek Türkiye için? Türkiye yaptığı seçimler ile gelecek 20 yıl içinde yapacağı seçimler ile aşağıya mı düşeceğini yoksa bir basamak yukarı mı çıkacağına karar verecek.”

“AFRİKA BİLE TOKATLAR”

“Net ve açık söyleyeyim. Eğer sürümden kazanma yoluna giderse, eğer ben doları arttırayım, faizi düşüreyim, işte benim malım ucuzlasın TL değer kaybettiği için, ucuza bir sürü mal satarım, daha fazla çorap satarım, çorabın fiyatını yarıya indireyim, 2 yerine 4 çorap satayım derse eğer bu modele giderse eğer Afrika bile Türkiye’yi 15 yıl sonra, amiyane tabiri ile tokatlayıp geçer.”