Okulun tadilatı öğrencilere ve öğretmenlere kaldı

Muğla’da meslek lisesi öğrencileri, yaz tatilinde öğretmenleriyle gittikleri okullarının boya, badana masa, kapı ve pencerelerinin bakımını yaparak tadilat sarfiyatlarında tasarruf edilmesini sağlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca hayata geçirilen “Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi” kapsamında, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü uyumunda okullarda imal, tamir ve güçlendirme çalışmalarının yanı sıra fiziki alanların uygunlaştırılması ve donatıların yenilenmesine yönelik son rötuşlar yapılıyor.

Okulların daha çağdaş ve inançlı eğitim ortamlarına dönüştürülmesi ve yeni eğitim öğretim yılına hazır hale getirilmesi için meslek liseleri öğretmen ve öğrencileriyle hummalı bir çalışma yürütülüyor.

AA

ÖĞRENCİLER BOYA, TESİSAT, ÇATI İŞLERİ YAPTI

Onlarca meslek liseli öğrenci, öğretmenleri nezaretinde 75 okulda boya, tadilat, sıhhi tesisat, çatı, parke döşeme ve tamirat işlerini tamamladı.

İyileştirme çalışmalarında misyon alan meslek lisesi öğrencileri mesleksel bilgilerini geliştirme imkanı bulurken birebir vakitte yaz tatillinde çalışarak para da kazanıyor.

İl Ulusal Eğitim Müdürü Emre Çay, AA muhabirine, meslek lisesi öğrencilerinin hünerleriyle okulların baştan sona yenilendiğini belirterek “Bu çalışmalar vesilesiyle öğrencilerimiz hem iş imkanına kavuşmakta hem de uygulamalı eğitim yaparak kendilerini geliştirmekte. Bu vesileyle de döner sermaye kapsamında harçlıklarını temin etmekteler.” dedi.

Muğla’da güçlendirme çalışmaları kapsamında çalışmaların tüm süratiyle devam ettiğini vurgulayan Çay, Muğla’da 51 Köy Hayat Merkezinin 12 Eylül’e kadar yetişeceğini ve çocuklar için çağdaş ömür merkezleri oluşturduklarını anlattı.

Okullarda çalışan meslek lisesi öğrencileri ise kendilerine bu imkanı sağlayan yetkililere teşekkür etti.

Öte yandan, Bakanlık tarafından hazırlanarak gönderilen 1,5 milyon ders kitabı ve 908 bin yardımcı kaynak kitap Muğla’da öğrencilerin sıralarında hazır hale getirildi. (AA)