Metabolizmayı hızlandıran ve zayıflatan en yeterli 6 çay

Fazla kilolarınızı vermek istiyorsanız, metabolizmanızı hızlandırmanız gerekir. Pekala, metabolizma nedir ve nasıl istikrarda ve süratli tutulabilir?

Metabolizma, bedenin bedene alınan tüm yiyecek ve içecekleri kullanma ve onları güce dönüştürme düzeneğidir. Bedende her vakit meydana gelen ve hayatı sürdüren tüm kimyasal süreçler metabolizmayı oluşturur.

Nefes almaktan yiyecekleri sindirmeye kadar tüm bu süreçler muhakkak bir ölçüde güç gerektirir ve buna bazal metabolizma denir. Bazal metabolizma, dinlenme halindeyken bedenin harcadığı güç ölçüsüdür. Metabolizma daha süratliyse daha fazla güç tüketilir, daha yavaşsa çok daha az güç tüketilir. Olağan ki, daha faal bir ömür, daha fazla ölçüde güç gerektirir.

Metabolizmayı hızlandırmak ve fazla kiloları vermek için beslenme sistemine dikkat etmek gerekir, bilhassa rafine besinlerin alımını azaltmak, birebir vakitte antrenman yapmak da kıymetlidir.

Kilo verme amacına daha kolay ulaşmak için mümkün olduğunca çok antioksidan tüketmek düzgündür ve çay üzere içecekler bu bahiste bize yardımcı olabilir.

Metabolizmayı hızlandıran çaylar vardır ve kilo vermenizi kolaylaştırabilir.

Zencefil çayı

Zencefil, sağlıklı beslenme trendlerinde epeyce tanınan bir bitkidir. Tüm zencefil sevenler için uygun haber şu ki, bu en sağlıklı bitkilerden biri, birebir vakitte kilo verme sürecinde de yardımcı oluyor.

Zencefil, gingeroller ve shogaoller olarak bilinen değerli bileşikleri içerir. Bu bileşiklerin antioksidan tesiri vardır, bu da bedendeki hür radikallerin verdiği ziyanı azaltır. Obeziteye neden olan ve obeziteyi artırabilen oksidatif gerilimi azaltır, fakat tıpkı vakitte metabolizmayı hızlandırır.

Zencefil, C vitamini, magnezyum ve başka birçok minerali içerir ve iştahı da azaltır.

Siyah çay

Siyah çay, dünyanın her yerinde tüketilen klasik bir çaydır. Yalnızca faydalı ölçülerde kafein içermekle kalmaz, tıpkı vakitte metabolizmayı hızlandırmak için kaliteli besinlerle doludur.

Metabolizmayı hızlandırdığı ve kilo vermeyi desteklediği bilinen çok sayıda flavon içerir. Siyah çaydaki kafein de bedende tıpkı formda tesir gösterir, bilhassa sabahları içildiğinde kilo vermeye yardımcı olur.

Matcha çayı

Matcha giderek daha tanınan hale gelen bir içecektir. Bir tıp yeşil çay olan matcha çayı, sıhhat için yararlıdır. Çin ve Japonya’da tanınan olan özel bir yeşil çay tipidir.

Matcha, kafein içeren, antioksidan ve iltihap önleyici özelliklere sahip yüksek kaliteli yeşil çaydır. Bilhassa idmandan evvel bir fincan matcha çayı içmenin metabolizmayı hızlandırdığı ve kilo vermeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

Yeşil çay

Yeşil çay, metabolizmayı hızlandıran en tanınan çaydır ve çay severlerin en yaygın tercihlerinden biridir. Yeşil çay antioksidanlar açısından zengindir ve kilo vermek için ülküdür.

Yeşil çay bilhassa antrenman sırasında yağ yakmaya yardımcı olduğu gösterilen bir cins antioksidan olan kateşinlerle doludur. Çaydaki kafein sindirimi uyarır ve kahveden daha az kafein içerir. Ayrıyeten ekstra güç verdiği için idman öncesi içilmesinde yarar vardır.

Oolong çayı

Siyah yahut yeşil çayın tadını sevmiyorsanız, oolong her vakit kilo vermenize yardımcı olacak antioksidanlar içeren eksiksiz bir alternatiftir. Oolong çayı, metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamaya yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar, kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Klâsik bir Çin çayıdır ve fermantasyon siyah ve yeşil çay ortasında yapılır ve oolong çayı her ikisinin de özelliklerini taşır. Çok aromatiktir, fakat sindirim üzerinde olumlu bir tesire sahiptir ve kabızlığa karşı yardımcı olur.

Rooibos çayı

Çay yahut soğuk içecek olarak içilebilen rooibosun en büyük avantajı kafein içermemesidir. Güney Afrika’da yetiştirilen rooibos, aspalatin içeren bir bitki çayıdır. Bu bileşik şeker ve yağ metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olur.

Çok lezzetlidir ve içerdiği çok ölçüde mineral sayesinde bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.