Merkez Bankası’ndan referans faiz oranı kararı

Referans oranda bugün yapılan indirimin akabinde birtakım ticari kredilerde eylül ayında yüzde 21.48’in üzerinde maliyet varsa bankanın kredilerin yüzde 20’si; yüzde 27.61’in üzerinde maliyet varsa kredilerin yüzde 90’ı oranında tahvil karşılık ayırması gerekecek.

Bu oranlar ağustos ayında sırasıyla yüzde 22.85 ve yüzde 29.38 idi.

TCMB’nin azami komite oranlarına ait metninde açıklanan referans oran ağustos için aylık yüzde 1.25’ten yüzde 1.18’e düşürüldü. Bu yıllık olarak yüzde 16.32’den yüzde 15.34’e düşüş manasına geliyor.

TCMB’nin referans faiz oranı hafta sonunda açıklanan yeni kurumsal kredi maliyet eşiklerini belirlemek için kullanılıyor. Eşikleri aşan bankaların kademeli olarak ek tahvil tutmaları gerekiyor.

TCMB geçen hafta siyaset faizinde yaptığı 100 baz puan indirim sonrasında ticari kredileri maliyetini düşürecek adımlara gitmişti. Birtakım ticari kredilerde yüzde 20 seviyesinde uygulanan mecburî karşılıkları (ZK) kaldıran TCMB, bunun yerine bankalar için yüzde 30 oranında menkul değer tesisi getirdi.

Yeni düzenlemelere nazaran bankalar daha evvel ZK tesis ettikleri krediler için artık ZK’ye kıyasla daha yüksek ölçüde tahvil tutacaklar. Buna ek olarak birtakım ticari kredilerin maliyeti ve büyümesi belirlenen oranların üzerinde olursa bankaların ayrıyeten tahvil tutması gerekecek.