Malatya’da 5.2 şiddetinde deprem!

AFAD ve Kandilli Rasathanesi verilerine göre, saat 17.02’de Malatya’da 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD, depremin merkez üssünün Pütürge ilçesi olduğunu bildirirken derinliğini 6.72 km olarak açıkladı.

Deprem, Malatya’nın ilçeleri başta olmak üzere, çevre iller Diyarbakır, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’dan da hissedildi. 

BAKAN KURUM: EKİPLERİMİZİ BÖLGEYE SEVK ETTİK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depreme ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bakan Kurum, “Malatya’nın Pütürge ilçesinde meydana gelen 5,2 büyüklüğünde deprem nedeniyle vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İl Müdürlüğü ekiplerimizi incelemelerini yapmak üzere bölgeye sevk ettik. Süreci yakından takip ediyoruz. Malatya’mıza ve ülkemize geçmiş olsun.” ifadelerine yer verdi.

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI’NDAN İLK AÇIKLAMALAR

5.2’lik deprem çevre illerde de hissedilirken Malatya Valisi Aydın Valisi Baruş, şu an için her hangi olumsuz bir durumun olmadığını söyledi. Baruş, ‘Sahada araştırmalarımıza devam ediyoruz. Çok şükür şu an için bir can kaybı almadık. Sadece bir mahallemizde evde hasar oluştuğu bilgisi geldi. İl merkezinde de hissedildi.’ dedi.

“Vatandaşlarımız bu artçı sarsıntılardan sonra bir müddet dışarıda kalsınlar.” diyen Baruş, “Bir süre bu artçı sarsıntılar olabiliyor. Valiliğimizden yapılan açıklamaları takip etsinler. Burası neticede deprem bölgesi. Vatandaşlarımızdan kesinlikle rica ediyoruz. Hasarlı evlere girmesinler.” ifadelerine yer verdi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ‘Herkesin şu anda rahat olmasını, müsterih olmalarını ifade etmek istiyorum. Ekiplerimiz bölgede zaten mevcuttur. Onların ilgili mahalle muhtarlarından, yetkili isimlerden aldığı olumsuz bir bilgi ulaşmadığını söylemek istiyorum. Telefonlarımızda herhangi bir sıkışma yok, yollarda da her hangi bir olağanüstü bir durum söz konusu değil’ dedi.

#DEPREM: Malatya’nın Pütürge ilçesinde saat 17.02’de 5,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Gelişmeleri takip ediyoruz.

➡️ https://t.co/cofXSurHiN

— AFAD (@AFADBaskanlik) April 9, 2022

Geçmiş olsun Malatya.

Pütürge ilçesinde meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki #deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir.

Gelişmeleri takip ediyoruz.

— AFAD (@AFADBaskanlik) April 9, 2022

#DEPREM
TEKEDERESI-PUTURGE (MALATYA) https://t.co/hefG0h4sY7
09.04.2022, 17:02:13 TSİ
Büyüklük: 5.2
Derinlik: 5.0 km#Kandilli

— Kandilli Rasathanesi (@Kandilli_info) April 9, 2022