Koronayı atlatıp aşı olmayanları şaşırtan araştırma!

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan korona virüsü salgınına karşı geliştirilen Kovid-19 aşıları ile ilgili dikkat çekici bir araştırma yapıldı.

Daha önce Kovid-19 aşılarının hastalığın seyrini değiştirdiği ve bulaşmayı azalttığına dair araştırmalar yer alırken, Lancet’te yayınlanan araştırmalarda ilk kez Kovid-19 geçirmiş bir kişiye yapılan korona virüsü aşısının etkisi gözler önüne serildi.

HASTANEYE YATIŞ VE ÖLÜM ORANLARINA KARŞI EKSTRA KORUMA SAĞLIYOR

Sözcü’deki habere göre; İlk araştırma Brezilya’da yapılırken incelenen aşılar CoronaVac, Oxford/AstraZeneca, Janssen ve Pfizer/BioNTech oldu. Bu aşıların daha önce Kovid-19 geçiren kişilerde hastaneye yatış ve ölüm oranlarına karşı ekstra koruma sağladığı belirtildi. Aynı araştırmada bu aşıların daha önce Kovid-19 olan kişilerde semptomu da azalttığı kaydedildi.

Aynı konu üzerindeki ikinci araştırma ise İsveç’te yapıldı. Bu araştırmada ise korona virüsü bulaştıktan sonra iyileşen ve daha sonra aşı olan bireylerde oluşan ekstra koruma oranının en az 9 ay devam ettiği duyuruldu.

Uzmanlar, korona virüsü bulaştıktan sonra iyileşen kişilerin de aşı olması gerektiğine vurgu yaparak, “Bu bilgiler küresel aşı stratejileri için önemli olabilir” açıklamasını yaptı. Brezilya’daki araştırmayı yürüten Julio Croda, “Hastalandıktan sonra aşı olmak bağışıklığı artırıyor ve bu da pandeminin gidişatını için büyük bir öneme sahip” dedi.

Kovid-19 aşısı nedeniyle ölen kadının ailesine 200 bin dolarlık tazminat

 

DSÖ’den umut veren açıklama: Korona virüs bu yıl bitebilir