Kömür ocağında tonlarca çamurun altında kalan kepçe operatörü aranıyor

Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir şirkete ilişkin kömür ocağında şlam (atık) havuzunun çökmesi sonucu tonlarca çamurun altında kalan kepçe operatörü İbrahim Demir’i (63) arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Kırsal Dereköy Mahallesi’nde özel bir şirkete ilişkin kömür ocağındaki şlam havuzunda dün sabah 06.00 sıralarında çökme meydana geldi. Bu sırada bölgede çalışma yapan kepçe operatörü İbrahim Demir, havuzdan akan tonlarca çamurun altında kaldı.

Kamyon sürücüsü İbrahim Coşkun (47) ise çökmeyi son anda fark ederek, araçtan atlayıp canını kurtardı. Kamyonun üzerine çıkan Çoşkun, kurtarılmayı bekledi.

İhbarla bölgeye sıhhat, jandarma, itfaiye ve arama kurtarma grubu sevk edildi. Kamyon sürücüsü Coşkun itfaiye takımlarınca kurtarılırken, evli ve 2 çocuk babası Demir için arama-kurtarma çalışması başlatıldı.

Kamyon sürücüsü İbrahim Coşkun çökmeyi fark edip son anda hayatını kurtardı. Kepçe operatörü İbrahim Demir ise, tonlarca çamurun altında kaldı.

ÇAMUR İÇİN TAHLİYE ÇALIŞMASI

İlk olarak kepçenin batık olduğu bölgeye yol yapılarak, araca ulaşılması sağlandı. Havuzun akış istikametine bent yaparak havuzu ortadan ikiye bölen gruplar, daha sonra açılan kanal ile çamuru tahliye etmeye başladı.

Şlam havuzunda vince bağlı kurtarma sepetiyle kepçeye ulaşan takımlar, halata bağladıkları aracı dozerler ile çekmeye çalıştı.

Gün uzunluğu süren çalışmalar, havanın kararmasıyla da sürdü. Takımlar dozerler ile kepçeyi çekmeye çalışırken, öteki yandan havuzdaki çamuru tahliye süreci sürüyor. (DHA)