Kaymakamın ‘doğum günü’ haberini yapan gazeteciye ceza

Tunceli’nin AKP’li Çemişgezek Belediye Lideri Metin Levent Yıldız, ilçe Kaymakamı Başkan Koç’a doğum günü pastası alarak kaymakamlık makamında doğum gününü kutladı. Belediye ve Kaymakamlığın toplumsal medya hesaplarından da paylaşılan kutlamayı haberleştiren gazeteci Serkan Gürtürk’e Koç’un şikayeti üzerine haberi kaldırmadığı gerekçesiyle haber erişim yasağı ve 10 bin 31 lira idari para cezası geldi.

Tunceli’nin AKP’li Çemişgezek Belediye Lideri Metin Levent Yıldız, ilçe kaymakamı Başkan Koç’un doğum gününe özel pasta yaparak kaymakamlık makamında kutlama yaptı.  Elazığ’da Haber Detay Gazetesi imtiyaz sahibi Serkan Gürtürk’ün kaymakamlık makamında doğum günü kutlamasını haberleştirdi.

Haber sonrasında tabire çağrıldığını ve yayın yasağı getirilmesine ait bilgi verilmediğini ileri süren Gürtürk, kaymakamın şikayeti üzerine Çemişgezek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 10 bin 31 lira idari para cezası kesildiğini söyledi.

AKP’Lİ BELEDİYE, KUTLAMAYI TOPLUMSAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞTI

Doğum günü kutlamasını toplumsal medya hesabından paylaşan AKP’li Çemişgezek Belediyesi

“İlçe Kaymakamımız Sn. Başkan KOÇ’A, Belediye Liderimizden doğum günü sürprizi Belediye Liderimiz Sn Metin Levent Yıldız, İlçe Kaymakamımız Sn. Başkan Koç’a, doğum günü sürprizi yaptı.

Kaymakamımız Sn. Lider Koç, doğum günü pastasıyla birlikte sürpriz yapan Belediye Liderimiz Sn. Metin Levent Yıldız’ın bu jesti karşısında memnunluğunu gizleyemedi. Kaymakam Lider Koç yaş gününü Belediye Liderimiz Metin Levent Yıldız’ın yaptığı pastayla kutladı. Belediye Liderimiz Metin Levent Yıldız, İlçe Kaymakamımız Sn. Lider Koç’a tebriklerini iletip sağlıklı memnun kaç yıllar geçirmesini temenni etti” diye kaydetti.

“DOĞUM GÜNÜ HABERİNİ YAPINCA SÖZE ÇAĞRILDIM”

Yapmış olduğu haber sonrasında haberi kaldırması için kaymakamlık ismine ortacılar tarafından arandığını belirten gazeteci Serkan Gürtürk,

“8 Şubat tarihinde Çemişgezek Belediye Lideri Metin Levent Yıldız pasta alarak Çemişgezek Kaymakamı Başkan Koç’un doğum gününü kutladı. Bu kutlama ise kaymakamlık makamında yapılarak Çemişgezek Belediyesi ve Çemişgezek Kaymakamlığı’nın resmi hesaplarından paylaşıldı.

Ben de bu paylaşımları gördükten sonra bir gazeteci olarak devleti kurum olan kaymakamlık ve belediyenin resmi hesaplarında vatandaşı bilgilendirici ve faydasına kullanılması gerekilirken şahsi hesaplarıymış üzere doğum günü paylaşımı yapmalarının haber kıymeti olduğunu düşünerek ‘Devlet adabına yakışmadı’ diye bir haber yaptım.

Daha sonra haberi kaldırmam için gecenin yarısı Çemişgezek Kaymakamlığı ismine ortacılar tarafından arandım. ‘Bunları kaldır, gerek yok bu türlü şeylere’ diye söylediler. Lakin ben kaldırmadım. Nisan ayında bir polis memuru beni arayarak ‘hakkınızda şikayet var söz vermeniz gerekiyor’ dedi” halinde konuştu.

“HABER YASAĞI KARARINI KARAKOLDA ÖĞRENDİM”

Haber verilmesinin akabinde karakola söz vermeye gittiğini belirten Gürtürk şu tabirleri kullandı:

“İş yeri adresimi sordu yerimi söyleyince evrakın kendilerine yanlış geldiğini söyledi. Daha sonra Fevzi Çakmak karakolundan evrakımı alabileceğimi söyledi. Ortadan vakit geçti evrakımın gönderildiği Fevzi Çakmak karakolundan arandım. Sözümü Abdullahpaşa polis karakolunda vermem gerektiğini söylediler.

Sonrasında karakola gittim ifadeyi alacak polis memurunun karakolda olmadığını daha sonra gelmemi söylediler. Daha sonra Çemişgezek ilçesinden bir polis memuru aradı söz vermediğimi söyledi bende 1-2 gün içerisinde tabir vereceğimi söyledim.

Daha sonra karakola tabir vermeye gittim. Söze vermeye gittiğimde oradaki memur arkadaş ‘Çemişgezek Kaymakamı Lider Koç’la ilgili haber yapmışsınız haber yasaklanmış siz o haberi kaldırmamışsınız’ dedi. Haber yasağı kararını karakolda öğrendim.”

“HABERİ KALDIRMADIĞIM GEREKÇESİYLE 10 BİN LİRA CEZA GELDİ”

Kaymakamın doğum günü haberini kaldırmadığı için 10 bin 31 lira para cezası aldığını belirten Gürtürk,

“Ben de bu yasağı birinci kez kendisinden öğrendiğimi kararla ilgili gazeteme ya da bana bir mahkeme kararının ulaşmadığını söyledim. Misyonlu polis arkadaş haber yasağının bana mail yoluyla geldiğini söyledi. Tabirim de yapmış olduğum haberin gerisinde olduğumu, kimsenin kişilik haklarını zedelemediğimi, hakaret ve iftira atmadığımı söyledim.

Eğer haber yasağı gelmişse ve mahkeme kararı varsa haberi kaldıralım dedim. Lakin hangi haber, içeriği nedir onunla ilgili de bilgi vermedi. Daha sonra 24 Mayıs tarihli Haziran ayında gazetemin adresine Çemişgezek Cumhuriyet Başsavcılığından 10 bin lira idari para cezası geldi.

Ancak ben ne haberden ne konusundan ne de bu habere yasağının neden geldiğini bilmiyordum. Yasak kararı sonrası haberi kaldırdık. İdari parası cezası gelmesi sonrasında avukatlarımla görüştüm. Avukatlarım bu cezanın ve bildiriminin hukuksuz olduğunu söyleyerek bu karara itiraz ettik” diye kaydetti.

“YARGI ÖNÜNDE HESAPLAŞACAĞIZ”

Kaymakamın kanunları kendi şahsî çıkarlarına mal ettiğini söyleyen Gürtürk, “Bu habere yasak geldiğini karakolda öğrendik lakin kaldırmamıza karşın 10 bin 31 lira para cezası geldi. Haber yasağının münasebetinin gönderilmesini talep ettik.

14 yıldır bu işin içerisindeyim birinci kez bu türlü bir durumla karşı karşıya kaldık. Bu cins cezalarla gazeteciler otokontrole alınmak istiyor. Kaymakam beyefendi maddeleri kendi ferdî olaylarına mal ediyor ve kullanıyor. Ancak bu işin peşini bırakmayacağım para cezasını da ödemedim yargı önünde hesaplaşacağız.

Daha öncede Çemişgezek Belediye Başkanı’yla ilgili haberler yapmıştım, bu haberlerin önüne geçilmesi ismine da bu türlü bir teşebbüste bulunduklarını düşünüyorum” tabirlerini kullandı.