Karadeniz’de endişe: Batan geminin nükleer bombaları

Rusların batan gemide yer alan nükleer başlıklı füzelerin peşinde olduğunu vurgulayan Ukrayna Savunma Bakanlığı Güney Kuvvetleri Komutanlığı, geminin güvertesindeki 16 seyir füzesinden bir bölümünün taktik nükleer başlık taşıdığı iddiasını da gündeme getirdi.

Ukrayna ayrıca batan Rus savaş gemisini kendi tarihi mirası ilan ederek Rusya’nın enkazda yürüttüğü çalışmaları şimdiden yasadışı ilan etti.

16 adet yeni nesil nükleer başlık

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada kruvazörde 16 adet yeni nesil 700 km menzilli “Vulkan” seyir füzesi bulunduğu belirtildi. Yapılan yazılı açıklamada, “Elimizdeki istihbarat verilerine göre Ukrayna savaşına gönderilmeden önce ‘Moskova’ kruvazöründeki 16 seyir füzesinden birkaçına taktik nükleer başlıklar yerleştirildiği yönünde. Gemi batarken konvansiyonel patlamalardan etkilenmeyen başlıklar şimdi Karadeniz dibinde bulunuyor. Ruslar nükleer silah gerçeğinin ortaya çıkmaması için bu başlıkları bir an önce dipten çıkarmak istiyor” ifadelerine yer verildi.

Başlıkların istenmeyen ellere düşmesi halinde güvenlik riski oluşturabileceği de belirtiliyor.

Putin devlet sırrının peşinde

Batı medyasında yer alan haberlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in, gemideki askeri ekipmanın ve devlet sırrı olabilecek her şeyin acil olarak bulunması için emir verdiği yazıldı.

Ne olmuştu?

“Moskova” kruvazörü 15 Nisan’da Ukrayna’nın Odesa kentinin yaklaşık 128 km açığında batmıştı. Ukrayna sözkonusu gemiyi Neptün füzesiyle vurduğunu, Rusya ise çıkan bir yangın sonucu mühimmat patlaması sebebiyle battığını iddia etmişti.

Rusya donanmasına ait 8 savaş ve kurtarma gemisiyle ‘Moskova’nın battığı bölgede su altı çalışmaları başlattı. Rusya’nın bölgeye gönderdiği enkaz kaldırma deniz araçlarına arasında dünyanın faal olan en eski gemisi Çarlık Rusya döneminden kalma “Kommuna” da yer alıyor.