Johnson’ın istifasına yansılar: Kremlin keyifli, AB’den bağlantılarda yeni sayfa daveti

Ukraine Government Johnson, Kiev ve Ukrayna başkanına tam takviye verdi.

Rusya başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dimitri Peskov, Johson için “Bizi nitekim sevmiyordu, biz de onu sevmiyorduk” dedi.

Peskov ayrıyeten, Londra’da işleri “diyalog yoluyla karar veren daha profesyonel insanların” devralmasını umduğunu vurguladı.

Bu ortada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakarova da Johnson’ın “kendi elinden çıkan bir bumerangla vurulduğunu” söyledi ve tüm olan bitenden alınacak ahlak dersinin “Rusya’yı yok etmeye çalışma” olduğunu savundu.

Ancak Ukrayna farklı bir hal takındı. Cumhurbaşkanlığı Johnson’a “en şiddetli periyotlardaki desteği” için teşekkür etti.

Ukrayna başkanı Volodimir Zelenski, istifasını açıkladıktan sonra Johson’ı aradı ve Ukraynalı yetkililere nazaran haberden duyduğu üzüntüyü lisana getirdi.

Washington’da ise Lider Joe Biden, İngiltere ve ABD ortasındaki “özel ilişkinin” gücünü ve dayanıklılığını övdü.

Biden “İngiltere hükümetiyle yakın işbirliğimizi sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” diye de ekledi.

Johson’ın gidişine karşı eleştirel açıklamalar yapanlar yalnızca Rus yetkililer değildi. Avrupa Parlamentosu’nun Eski Brexit Yöneticisi Guy Verhofstadt, “Johnson’ın Brexit seçimiyle AB-İngiltere ilişkilri ağır hasar aldı ve iktidarı dostu Donald Trump üzere utanç içinde sona erdi” dedi.

AB’nin Eski Başmüzakerecisi Michel Barnier ise, Johnson’ın gidişinin İngiltere’yle bağlarda “daha yapan, bilhassa Kuzey İrlana’da barış ve istikrar için verilen taahhütlere daha saygılı” yeni bir sayfa açmasını umduğunu söyledi.

İrlanda Başbakanı Michael Martin de Johnson’ın istifasını İngiltere’yle bağlantılarda yeni bir sayfa açma bahtı olarak gördüğünü belirtti.

Getty Images Boris Johnson, geçen ay başka G7 önderleriyle birlikteyken.