İspanya’da konut hizmetlileri personellerle eşit toplumsal haklara kavuştu

İspanya’da mesken hizmetlerinde çalışan yüz binlerce kişi, öteki kesimlerdeki çalışanlarla eşit haklara kavuştu. Başbakan Pedro Sanchez liderliğindeki sol hükümet bahisle ilgili kararnameyi bugün onayladı.

Buna nazaran temizlikçiler, bahçıvanlar, yaşlı bakım çalışanları üzere konut hizmetlileri artık patron tarafından rastgele bir münasebet gösterilmeden işten çıkartılamayacak. İşlerini kaybettikleri takdirde işsizlik maaşı alabilecekler.

Bu yüzden konutta işçi çalıştıranların fiyat ödemelerinde işsizlik katkısını da ödemesi gerekecek. Mesken hizmetlileri ayrıyeten sıhhat “korumasına” sahip olacak; “mesleki fırsatlarını” ve “çalışma koşullarını” uygunlaştırmak için gerekli eğitimlere erişim haklarına kavuşacak.

SANCHEZ: TARİHİ AYRIMCILIĞA SON VERİLDİ
İspanya Başbakanı Sanchez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda kararname ile “tarihi bir ayrımcılığa son verildiğini” belirtti.

İspanya Çalışma Bakanı Yolanda Diaz hükümetin kabul ettiği kararname ile konut hizmetlilerine yönelik “ayrımcılığı” sona erdirdiğini söyledi. İspanya Komünist Partili bakan, ülkesinin böylelikle “ev içi çalışanlarına tarihi bir borcu ödemiş olacağını” belirtti. Kararname, 1 Ekim tarihinden itibaren yürürlükte olacak.

Avrupa Adalet Divanı yaklaşık 6 ay evvel aldığı kararda İspanya’da mesken hizmetlilerinin toplumsal muhafazadan mahrum olduğunu ve bu nedenle ayrımcılığa uğradığına hükmetmişti.

Mahkeme 24 Şubat tarihli kararında mesken içi çalışanlarının yüzde 95’ini bayanların oluşturduğuna dikkat çekmiş ve “Sonuç olarak ulusal yasalar, bayan personelleri makul bir dezavantaja uğratıyor ve bu da cinsiyet temelinde dolaylı bir ayrımcılığa sebep oluyor” demişti.