İspanya Başbakanı: Buça’daki saldırılar soykırımdır

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Kiev yakınlarındaki Buça kentinden çekilen Rusların arkalarında bıraktığı sivil ölümlerle ilgili görüntülerin bir savaş suçu işlendiğinin kanıtı olduğunu söyledi. Sanchez, “Bu savaş suçlarını işleyenlerin cezasız kalmaması ve insanlığa karşı işlenen, soykırım olarak da adlandırılabilecek bu olaya neden olanların, karşılığı olan Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde hesap vermeleri için mümkün olan her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘Putin hayali toplumlar yaratma peşinde’

“Ukrayna topraklarını 40 gün önce işgale başlayan Rusya Devlet Başkanı’nın yapmak istediği, aşırı sağın istediği gibi hayali toplumlar yaratmaktır” diye konuşan Sanchez, şunları ekledi:

Ukrayna’da olanlar, komşular arasındaki bir anlaşmazlık değil, bir otokrat tarafından yönetilen askeri bir gücün saldırganlığıdır. Avrupa uzun zamandır, aşırı sağın da içeriden destek verdiği, Putin’in kontrolü altında gerçekleşen bir saldırıyla karşı karşıyadır. Ancak Rus lider, Avrupa’nın birlik içinde vereceği tepkiyi ve Ukrayna’nın tepkisini hafife aldı. Putin’in hareket etme kapasitesini engellemek ve savaşın ekonomimizin düzgün işleyişini durdurmaması için gerekli korumaları sağlamakta hiç tereddüt edilmeden gerekli adımlar atıldı.

Dünya ayağa kalkmıştı: Buça’daki vahşete Rusya’dan yanıt!

Buça’daki katliamdan kurtulan kadın: Bizi kesmekle tehdit ettiler

Zelenskiy’den Merkel ve Sarkozi’ye Buça daveti

Rusya’dan Buça açıklaması: Provokasyon!