Intel’in yeni nesil işlemcileri büyük sorunlara neden oluyor!

Alder Lake sahibi kullanıcılar, Intel’in sorunu tanıması ve bazı çözümler üretmesi için çok sayıda yaşadıkları web tarayıcısı performans sorunları olduğunu söylüyor. Sorunun kaynağı ise, belirli bir entegre grafik kartı modellerinde yaşanıyor.

Şirketin bu soruna önerisi ise oldukça basite kaçtığını düşündüğümüz standart sorun giderme protokolleri oluyor.

Intel’in grafik kartları tarayıcılarda sorunlar yaşıyor

Bu hafta Intel, UHD grafikleri olan 770 iGPU için son sürücülerin Chrome ve Edge tarayıcılarında ciddi takılmalara neden olabileceğini kabul ettiklerini duyurdu. Bildirilen sorunlar arasında çok yavaş kaydırma hareketi ve yaklaşık iki saniye gecikmeli tıklama yanıtları bulunmakta.

Sorun , birden fazla 12500, 12600, 12700 ve 12900 modeli dahil olmak üzere 18 adet 12. nesil Intel CPU’yu etkiliyor. CPU modelinizi kontrol etmek için Ayarlar > Sistem > Hakkında’ya gidin. GPU modelinizi onaylamak için Ayarlar > Sistem > Ekran > Gelişmiş görüntü ayarları’na gidip Görüntü bilgileri altına bakabilirsiniz.

Intel öncelikle Windows’un ve tarayıcılarınızın hemen hemen tüm sorun giderme işlemleri için yapmanız gereken en son güncellemelere sahip olduğundan emin olmanızı istiyor. Ardından, Intel grafik sürücülerinin temiz kurulumunu denemelisiniz. Intel ve bazı web siteleri genel Intel iGPU sürücüleri sunarken, anakart üreticinizin web sitesinde muhtemelen özelleştirilmiş sürücüler bulunur.

Bu işe yaramazsa, Intel ayrıca sorun yaşayan tarayıcıda donanım hızlandırmayı devre dışı bıraktıklarını söylüyor. Chrome’da bu, Ayarlar > Sistem altındayken, Edge kullanıcıları bunu Ayarlar > Sistem ve Performans altında bulabilirsiniz. Sisteminiz veya tarayıcınız bir HDD’ye kuruluysa, SSD’ye geçmek de yardımcı olabilir, ancak bu ciddi ve potansiyel olarak maliyetli bir adım olabilir.