Instagram’da 15 dakikadan kısa tüm görüntüler arık Reels olarak paylaşılacak

Sosyal medya platformu Instagram, 15 dakikadan kısa yeni görüntü gönderilerinin artık Reels olarak paylaşılacağını duyurdu. Bu değişiklikten evvel yayınlanan görüntüler ise Reels’e dönüştürülmeyecek.

Yeni özelliği birkaç hafta öncesinden test etmeye başlayan Instagram, önümüzdeki haftadan itibaren yeni güncellemeyi tüm hesaplara uygulamaya başlayacak. Instagram, yeni güncellemenin Instagram’ın daha sürükleyici ve tam ekran bir tecrübe sunma gayretlerinin bir kesimi olduğunu belirtti.

Şirket ayrıyeten, uygulamadaki tüm görüntüler için tek bir ana sayfa oluşturmak hedefiyle kullanıcı profillerindeki görüntü ve reels sekmelerini de bir ortaya getiriyor.

Bu değişiklikle, hesabınız herkese açıksa ve reels’e dönüşen bir görüntü yayınlarsanız, herkes görüntünüzü keşfedebiliyor. Hesabınız saklı olarak ayarlanmışsa da reels görüntünüz sadece takipçileriniz tarafından görülebiliyor. Ayrıyeten reels yayınladığınızda, hesabınız herkese açıksa herkes görüntünüzle bir remiks oluşturabiliyor. Fakat, hesap ayarlarınızdan kullanıcıların reels görüntünüzü yine düzenlemesini engelleyebiliyorsunuz.

Bu değişikliğe ek olarak Instagram, kullanıcıların reels oluşturması ve paylaşması için yeni yollar sunduğunu da duyurdu. Toplumsal medya devi, kullanıcıların tıpkı anda içeriği ve reaksiyonlarını kaydetmesine imkan tanıyan yeni bir “ikili” özellik sunuyor. Instagram kamerasındaki  özelliğini kullanarak öteki bir bakış açısı paylaşmak için telefonunuzun ön ve art kameralarını birebir anda kullanarak kayıt yapabilirsiniz.