Hulusi Akar: Terörist neredeyse, gayemiz orası

Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’dın hudut ötesi operasyon açıklaması: Birtakım spesifik sorular alıyoruz, ‘Şura amaç mi, bura gaye mi?’ Evet, terörist varsa maksat. Terörist neredeyse, gayemiz orası.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, savunma ve güvenlik hususlarında bilgiler verdi. Terörle uğraşta yapılanları da anlatan Bakan Akar, şu sözleri kullandı:

– Bizim tek emelimiz terörle gayrette, çok açık ve seçik bir formda söylemek gerekirse biz hudutlarımızı korumak istiyoruz. Vatandaşlarımızı ve ülkemizi korumak istiyoruz. Hak ve hukukumuzu korumak istiyoruz. Bunun dışında bizim kimsenin toprağında, hakkında, hukukunda gözümüz olmadığını tekraren söyledik, söylemeye devam ediyoruz.

TEK AMACIMIZ HUDUTLARI KORUMAK

– Diğerlerinin toprağında gözümüz olmadığı üzere oradaki vatandaşın hakkını, hukukunu korumak için uğraş gösteriyoruz. Mescitlerimiz bombalandı biliyorsunuz Kilis’te. Cami dahil bombalandı. Reyhanlı’da şehitlerimiz oldu. Beşerler tarlasına gidemez hale geldi. Münasebetiyle bizim yaptığımız rastgele bir halde keyfi, rastgele bir biçimde işgal harekatı değil, katiyetle teröristlere karşı, tek gayemiz olan teröristlere karşı ülkemizi, hudutlarımızı korumak. Çabamız bundan ibaret

ÇUKUR KAZANLARI ÇUKURA GÖMDÜK

Akar, 24 Temmuz 2015’ten itibaren başlatılan büyük çaplı operasyonların akabinde teröristlerin çukurlar kazarak saldırlar düzenlediğini, bu teröristlerin çukurlara gömüldüğünü söyledi. Hudut ötesindeki operasyonlarla ilgili de bilgi veren Bakan Akar, şöyle devam etti:

– Fırat Kalkanı Harekatı’nda 4 bin 500 civarında teröristi, DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirdik. Hem Irak’ın kuzeyinde hem Suriye’nin kuzeyinde. Bu manada koalisyon kuvvetlerinin yaptıkları operasyonlar, hava operasyonları. Uçaklarla, İHA’larla, SİHA’larla… Teröristlerle, bilhassa bu DEAŞ’la göğüs göğse gayret eden tek ordu Türk Silahlı Kuvvetleri. Bunu, büyük muvaffakiyetle yerine getirdiler.

POZİTİF BİR KARŞILIK ALAMADIK

– Biz diyoruz ki müttefiklerimize, dostlarımıza “Siz niçin PKK’yla, niçin YPG’yle iş birliği yapıyorsunuz? YPG’nin PKK’dan farkı yok. Bu bir terör örgütü. Bir terör örgütüyle öbür terör örgütü yenilmez. Münasebetiyle bir zahmetiniz varsa iş birliği yapalım” diyoruz. Ancak şu ana kadar maalesef bu mevzuda müspet bir karşılık, müspet karşılık almadık, alamadık.

HİÇBİR DİNİ KÜMEYLE MUHASEBATIMIZ YOK

“Teröristi kaynağında etkisiz hale getirmek” anlayışıyla uğraş verildiğini tabir eden Akar, şunları kaydetti:

– Artık dedik ki neredelerse, terörist neredeyse, maksadımız orası. Kimi spesifik sorular alıyoruz, ‘Şura amaç mi, bura amaç mi?’ Evet, terörist varsa amaç. Yani biz teröristi bitirmekte, en son teröristi etkisiz hale getirmekte kararlıyız. Altını çizeceğimiz değerli bir mevzu da bizim tek gayemiz teröristler. Kürtler bizim kardeşimiz, Araplar bizim kardeşimiz. Hiçbir etnik kümeyle, hiçbir dini kümeyle bizim bir muhasebatımızın olmadığını da herkesin bilmesini istiyoruz.

HEPSİ KARALAMA KAMPANYASI

– Ama maalesef içeride ve dışarıda kimileri bunu şuurlu bir biçimde medyada, siyasette, diplomaside bunu istismar edenler var. Bunu bir formda çarpıtanlar var. Zira bütün operasyonlar bizim kendi karnemizdir ve bu karnemizde biz pak insanlara, tarihi, dini, kültürel yapıların ve etrafın dokunulmaz olduğunu planlamada, icrada bütün arkadaşlarımıza çok açık ve net bir biçimde emretmiş bulunuyoruz. Münasebetiyle bütün faaliyetlerimiz bu çerçevede oluyor. Bunun dışında bunun dışındakilerin hepsi karalama kampanyasından öteki bir şey değil. (AA)