Hırsızlığın ve vandalizmin Nijerya’ya maliyeti: 3 ayda 1,5 milyar dolar

Afrika kıtasının petrol ve doğalgaz zengini ülkesi Nijerya, 3 ayda petrol hırsızlığı ve vandalizm nedeniyle 1,5 milyar dolar zarar etti.

Ocak-mart dönemindeki hırsızlık ve vandalizm nedeniyle 1,5 milyar dolar değerinde ham petrol kaybedildiğini aktaran Nijerya Ulusal Petrol Şirketi (NNPC) Genel Müdürü Malam Mele Kyari, bunun da günde yaklaşık 250 bin varil kayba denk geldiğini kaydetti.

Kyari, hırsızların ve vandalların NNPC’nin bazı terminallerini işe yaramaz hale getirdiğini ve sıfır üretim nedeniyle onları kapatmak zorunda kaldıklarını söyleyerek, “Bazı faaliyetler çok profesyonelce yapılıyor. Bu ürkütücü bir durum ve bununla mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Yasa dışı 31 petrol rafinerisi yok edildi, 12 gemiye el konuldu

Savunma Bakanlığı Sözcü Vekili Bernard Onyeuko, deniz kuvvetlerinin ülkenin petrol yataklarının bulunduğu Delta, Rivers ve Bayelsa eyaletlerinde operasyonlar düzenlediğini bildirdi. Onyeuko, operasyonlarda 31 yasa dışı petrol rafinerisinin imha edildiğini belirterek, yasa dışı yakıt ikmali ve ham petrol hırsızlığı yapıldığı belirlenen 12 gemiye el konulduğunu söyledi. Operasyonlarda, petrol hırsızlığı yapan 2 kişinin yakalandığını bildiren Onyeuko, 12 milyon litre çalıntı ham petrolün ele geçirildiğini duyurdu.

Petrol rezervi sıralamasında 8. sırada

Tespit edilmiş petrol rezervleri yaklaşık 37 milyar varil olan Nijerya, dünyadaki rezervlerin yüzde 3,1’ine sahip. Ham petrol üretiminde dünyanın ilk 15 ülkesi arasında bulunan Nijerya, dünyada en fazla petrol rezervine sahip 8’inci ülke ve petrol ihracatı bakımından da 6. sırada yer alıyor.

Ülkenin petrol yataklarının bulunduğu Rivers ve Delta bölgelerinde günde 1,5 milyon varilden fazla ham petrol üretimi yapılabileceği ancak silahlı grupların sabotajları, çatışmalar ve insan kaçırma gibi olaylar nedeniyle en az 500 bin varillik kapasitenin kullanılamadığı aktarıldı.

Nijerya, Türk yatırımcılara seslendi

BM: Nijerya’da 1,2 milyon kişi mayın tehlikesiyle karşı karşıya

Nijerya’da maske zorunluluğu kalktı

Nijerya’da 116,46 milyon litre petrol çalındı

Nijerya’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Nijerya’ya gelen tam aşılı kişiler için test zorunluluğu kaldırıldı