Google’dan önemli yenilik: Çeviri yapmak artık daha kolay olacak!

Dilimizi konuşmayan insanlarla iletişim kurmak, Google Translate sayesinde hiç olmadığı kadar kolay hale geliyor. 100’den fazla dili destekleyen bu uygulama, farklı özellikleriyle karşımıza çıkıyor.

Mart ayındaki iOS uygulamasından sonra Google translate, Android için yeni temalı bir widget üzerinde çalışıyordu. Son olarak Google, bu widget‘ın nasıl görüneceğine dair paylaşım yaptı. Bu paylaşımla şirket, kullanıcıların daha hızlı çeviri yapmasını amaçlıyor.

Google’dan reklamlara hassas içerik engeli!

Google Translate, Material You tasarımlı widget’ı getiriyor

Geçtiğimiz yılın sonlarında Google, ‘Material You’ tasarım sistemini Android’e getirdi. Ancak bu durum widget’lar için geçerli değildi. Şirket bugün, hızlı çeviri işlemi için widget’ın onaylandığına dair bir Tweet paylaştı.

Say hello, hola, namaste or konnichiwa to the new Google Translate widget on Android. Learn more → https://t.co/w2BcBo0ozi pic.twitter.com/RHQ7b0SXRl

— Google (@Google) April 28, 2022

Daha öncesinde Google Translate, belirli bir dil eşleştirmesini hızlı şekilde gerçekleştirmenizi sağlayan 1×1 ana ekran kısayolu sunuyordu. Yeni pencere öğesi ise iki satırdan oluşuyor. Kaydedilmiş Çeviriler penceresi, sesli çeviri, konuşma ve kamera tabanlı çevirilerle birlikte hızlı çeviri işlemlerinde de boyut olarak değişiklikler yer alıyor.

Aynı zamanda Google, mevcut olan çeviri eşleştirmesini not etmenize ve dokunduğunuzda uygulamayı hemen açmanıza olanak sağlıyor. Bu değişiklikleri, konuşma, yazıya dönüştürme ve kamera moduna girmek için birçok kısayolu izliyor.

https://yemek-takip.com/wp-content/uploads/2022/04/googledan-onemli-yenilik-ceviri-yapmak-artik-daha-kolay-olacak-0-E6unlQet.jpg

Tüm bunların yanı sıra widget, rengi ve tasarımı bakımından da dikkat çekiyor. Google Translate’in Android widget‘ı henüz kullanıma sunulmadı. Ancak Google’ın resmi Twitter hesabından paylaşım yapması, yakın zamanda gelme ihtimalinin olması düşüncesine yer veriyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.