“Finansın geleceğinde ‘SuperApp’ler var”

Teknoloji, finansal hizmetler açısından birçok yeniliği beraberinde getirdi. Açık bankacılık, temassız ödeme, sanal POS üzere kavramlar hayatımızda yer edinirken, nakit kullanımının azalmasıyla taşınabilir ödemeler de yaygınlaşmaya başladı.

Bankalararası Kart Merkezi datalarına nazaran, 2022’nin birinci üç ayında 8 milyon sürecin taşınabilir ve karekod ödemelerle gerçekleştirildiği görülürken, toplam süreç fiyatları 1,1 milyar TL’yi aştı.

Marqeta’nın araştırmasında ise 4 bireyden üçünün mobil cüzdan kullandığı görüldü.

Son gelişmelere ait değerlendirmelerini paylaşan Sipay İş Geliştirme Yöneticisi Volkan Üstün, “Fiziksel cüzdanlar tarihe karışırken, yenilikçi taşınabilir cüzdanlar yaygınlaşıyor.

Sipay İş Geliştirme Yöneticisi Volkan Üstün

Bankalara gereksinim duymadan 7/24 masrafsız para transferi ve inançlı alışveriş üzere imkanlar sunan dijital cüzdanlar, yeni özelliklerle geliştirilebiliyor.

Finansal teknolojiler ve ödeme sistemleri alanlarında dinamik ve yenilikçi bir bakış açısıyla faaliyet gösteren Sipay olarak bireyler ve kurumlar için dijital cüzdan tahlilleri sunuyoruz” dedi.

“AÇIK BANKACILIK HAYAT KOLAYLAŞTIRIYOR”

Tüketicilerin finansal hizmetlere erişimini artıran gelişmelerde açık bankacılık kavramının hissesi olduğuna dikkat çeken Volkan Üstün, “Ülkemizde yeni yeni filizlense de, açık bankacılık dünyanın yakından takip ettiği bir konsept. Kesimin yıllık yüzde 117 büyüme oranına sahip olduğu bilinirken, global çapta açık bankacılık platform sayısının 1.562’ye ulaştığı kestirim ediliyor.

Müşteri tecrübesini düzgünleştiren ve finansla bağlı tüm sistemleri birbirine bağlayan açık bankacılık konsepti, hem bireylerin, hem de kurumların işini kolaylaştırıyor.

Sanal POS ya da linkle ödeme alma üzere tahliller, bilhassa e-ticaretin süratle büyüdüğü bir periyotta, işletmelerin ödeme süreçlerini hızlandırıyor. Karekod ve taşınabilir cüzdan teknolojileri ise bireylere vakit tasarrufu sağlıyor.

Hızla gelişen finansal teknolojiler dalının Türkiye’deki inovasyon odaklı temsilcilerinden biri olarak sanal ve taşınabilir POS, linkle ödeme alma, kurumsal dijital cüzdan üzere tahlillerimizle şirketlerin finansal yetkinliklerini artırıyoruz” tabirlerini kullandı.

FİNANSTA “SUPERAPP” DEVRİ

Tüketicilerin gündelik gereksinimlerine taşınabilir aygıtlarla karşılık bulduğunu söz eden Sipay İş Geliştirme Yöneticisi Volkan Üstün, “Bu durum, dünyanın birden fazla fonksiyonu yerine getirebilen ‘superapp’ konseptine hakikat yöneldiğini gösteriyor. Apple’ın son etkinliğinde ‘şimdi al, sonra öde’ özelliğini duyurması, finansal teknolojilerin sunduğu tüm yeniliklerin tekil uygulamalarda merkezileştirilmesi tarafında bir eğilim olduğunu kanıtlıyor.

Bu tablo, her markayı kendi finansal tahlillerini, cüzdanlarını, ön ödemeli kartlarını ve sadakat programlarını geliştirmeye teşvik ediyor. Sipay olarak, regülasyon süreçlerinin inovasyona pürüz olmaması emeliyle, cüzdan teknolojisini bir hizmet olarak sunan WalletGate çözümümüzü bu yılın başında duyurduk. Finansal işlevleri markalar için fonksiyonel bir platforma dönüştürürken, işletmelere adeta kendi fintech şirketlerini kurma imkanı sunuyoruz” diye konuştu.

“İŞ GELİŞTİRME VE PROJE GRUPLARINA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”

Gelişmelere ayak uydurmak için her bölümden şirketin Ar-Ge yatırımlarını önceliklendirmesi gerektiğini hatırlatan Volkan Üstün, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “Bugün işletmeler rekabet avantajını eser ve hizmetleriyle değil, bunları nasıl sunduklarıyla kazanıyor.

Dünyayı yakından izleyip stratejilerini bu doğrultuda şekillendiren, tüketicilerin hayatını kolaylaştıran şirketler birkaç adım öne geçiyor. Elbette müşterilere kulak vererek nokta atışı tahliller üretmek için sıkı bir grup çalışması gerekiyor. İş geliştirme ve proje takımları, bu açıdan öncü rol üstleniyor.”