Erdoğan’ın talebi ile insani koridor açıldı

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Telegram hesabından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’den talebi üzerine Mariupol’daki sivillerin ve yabancı vatandaşların tahliyesinde tam yardım sağlanmasına karar verildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada “Rusya Federasyonu, Ukrayna’nın tehlikeli bölgelerinden sivillerin ve yabancı vatandaşların tahliyesi için maksatlı ve koordineli çalışmalar yürütüyor. Bu amaçla, Birleşmiş Milletler, AGİT, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve diğer uluslararası kuruluşlarla sürekli iletişim halindeyiz.” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu açıklamada 3 Nisan 2022’de Moskova saati ile 00.00’dan itibaren Mariupol’dan Berdyansk’a insani koridor açıldığı, hareket yolunda sessizlik rejimine sıkı bir şekilde uyulacağının garanti edildiği bildirildi.

Koridorun Ukrayna tarafının da sessizlik rejimine uymasını durumunda hayata geçirileceğini bildiren açıklamada Kiev yönetiminin sessizlik rejimine uyacakları yönündeki yazılı beyanı hem Rus hem de Türk taraflarına ayrıca Uluslararası Kızılhaç Örgütü ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine de iletmesi gerektiği açıklandı.

ERDOĞAN’DAN KRİTİK TEMASLAR

PUTİN GÖRÜŞMESİ

Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin geçen salı günü İstanbul’da yaptıkları toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin önceki gün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya-Ukrayna heyetlerinin İstanbul’daki toplantısının olumlu ve yapıcı geçmesinin barışa dair ümitleri yeşerttiğini ifade etti.

Tarafların sağduyulu hareket etmesinin ve diyaloğu sürdürmesinin önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi bir araya getirerek barış gayretlerini taçlandırmak istediklerini dile getirdi.

KREMLİN’NDEN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’nin girişimleriyle İstanbul’da gerçekleşen Ukrayna-Rusya müzakereleri hakkında, “İstanbul’daki müzakereler için Türkiye’ye teşekkür ederim” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’daki durum hakkında telefon görüşmesi yaptı. Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna – Rusya müzakerelerinin İstanbul’da organize edilmesindeki desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiği belirtilerek, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ile devam eden müzakere sürecine dair temel değerlendirmelerde bulundu. Devlet Başkanı Putin, Rus ve Ukraynalı temsilciler arasında 29 Mart’ta İstanbul’da yapılan müzakere turunun düzenlenmesine destek verdiği için Türkiye’ye şükranlarını dile getirdi” denildi.

Açıklamanın devamında, “Donbass’ı korumak için devam eden özel askeri operasyon bağlamında insani meselelerin tartışıldığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Savunma Bakanlığına Türk vatandaşlarının ve Türk ticari gemilerin savaş alanından tahliyesine sağladığı destekler için teşekkür etti” ifadeleri kullanıldı.

ERDOĞAN’IN ZELENSKİY GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya ve Ukrayna heyetlerinin salı günü İstanbul’da yaptıkları müzakere toplantısı ele alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Ukrayna ve Rusya müzakere heyetlerinin İstanbul’da gerçekleştirdikleri toplantının, sonuçları itibarıyla savaşın sonlanması ve barışın tesis edilmesi için yürütülen sürece anlamlı bir ivme kazandırdığını ifade etmişti.

İstanbul’daki müzakereler sonrası gerginliğin azaltılması yönünde birtakım işaretlerin verilmesini önemli bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i bir araya getirme ve bu buluşmaya Türkiye olarak ev sahipliği yapma önerisini yinelemişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski de Ukrayna ve Rusya heyetlerinin görüşmesine İstanbul’da yaptığı ev sahipliğinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etmişti.

İSTANBUL’DAKİ MÜZAKERELER ÖNCESİ ÖNEMLİ MESAJLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dolmabahçe Çalışma ofisinde barış görüşmeleri için bir araya gelen Rus ve Ukrayna müzakere heyetlerine hitap etmişti. Barışı tesis etme yolundaki gayretlere katkı sağlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirten Erdoğan, “Toplantılarınız ve yapacağınız görüşmelerin şimdiden ülkeleriniz, bölgemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Liderlerinizin talimatları doğrultusunda yürüttüğünüz müzakere süreci barışa dair ümitleri yeşertmiş, tüm dünyayı heyecanlandırmıştır. Görüşmeleri bu çerçevede canı gönülden destekliyoruz. Ülkeleriniz adına büyük gayret gösterdiniz. Göstermeye de devam ediyorsunuz. Bu nedenle sizleri şahsım, milletim adına ayrıca tebrik ediyorum. 5’inci haftasına giren çatışmalar dostunuz ve komşunuz olarak bizleri gerçekten derinden üzüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Krizin başladığı ilk günden itibaren gerilimin önüne geçmek amacıyla samimi gayret sarf ettiğini vurgulayan Erdoğan, “Aramızdaki komşuluk, dostluk, insani yakınlık, özellikle bu hukukun gereğini yerine getirmeye çalıştık. Şahsen kıymetli devlet başkanlarınız başta olmak üzere pek çok mevkidaşım nezdinde yoğun diplomasi mesaisi yürüttüm. Dışişleri bakanım, milli savunma bakanım, baş danışmanım İbrahim bey de muhatapları ile temas halinde oldular. Söz sahibi olduğumuz tüm uluslararası platformlarda her iki tarafın da hakkı ve hukuku koruyan, gözeten, adilane bir yaklaşım sergiledik. Bölgesinde pek çok acıya şahitlik etmiş ülkeler olarak Karadeniz’in kuzeyinde benzer bir tablonun ortaya çıkmaması için çabaladık” şeklinde konuşmuştu.

“DÜNYA MÜJDELİ HABERLERİ BEKLİYOR”

Türkiye’nin barış ve istikrar için sorumluluk üstlenmekten hiçbir zaman kaçınmadığının altını çizen Erdoğan, “Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz. Çatışmanın uzaması hiç kimsenin yararına değildir. Ölen her insan yıkılan her bina, refah yolunda harcanması gerekirken havaya savrulan toprağa gömülen her kaynak, ortak geleceğimizden kopartılan bir değerdir. Bu trajediyi durdurmak tarafların elindedir. Biran önce ateşkesin ve bağırış sağlanması herkesin faydasına olacaktır. Artık görüşmelerden artık somut sonuçların alınması gereken bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz. Gelinen aşama itibariyle heyet üyeleri olarak tarihi bir sorumluluk üstlendiniz. Tüm dünya sizlerden gelece hayırlı müjdeli haberleri bekliyor. Liderlerininiz yönlendirmesiyle barışını temelini atıyorsunuz. İşinizi kolaylaştıracak her türlü katıysa biz hazırız. Bugün Özbekistan’a resmi ziyarette bulunmak üzere bu konuşmamadan sonra Taşkent’e hareket ediyorum. Ancak Dışişleri Bakanımı ihtiyaç duymanız halinde sizlere gereken desteği vermesi maksadıyla İstanbul’da bırakıyorum. Her iki ülkenin meşru kaygılarını giderecek, uluslararası toplumun muteber kabul edeceği bir çözüme ulaşılması mümkündür. Sizlerin barışın yeniden tesisi için inisiyatif almaktan kaçınmayacağınıza inanıyorum. Görüşmelerde arabuluculuk rolümüz bulunmuyor ancak sizler talep ettiğiniz müddetçe kolaylaştırıcı imkanları sağlamaya devam edeceğiz” diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ve Putin ile görüşecek

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile telefonda görüştü

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz