Erdek bu yıl turizmde eski günlerine geri döndü

Koronavirüs salgını ve müsilajla geçen iki yılın akabinde Erdek turizmdeki tezini sürdürüyor.

Güney Marmara’nın Kapıdağ Yarımadası’ndaki konaklama tesisleri, rezervasyon yoğunluğu yaşıyor.

Kyzikos ve Zeytinliada üzere ören yerlerinin yanı sıra mavi bayraklı 4 plaja sahip Balıkesir’in Erdek ilçesi ve etrafındaki 13 bin yatak kapasiteli otel, pansiyon ve misafirhanelerin doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.

“Metropol kentlere en yakın ve en ucuz konaklama fiyatlarına sahibiz

Erdek Belediye Lideri Burhan Karışık, bölgenin eski popülaritesine ulaşmasını istediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda kentimizde kanalizasyon ve doğalgaz çalışması yapılıyor. Erdek turizmini ayrıyeten profesyonel bir halde yapılması için çalışmamız ve gayretimiz var. Geçen yıl görülen müsilaj bu dönem hiç görülmedi. Deniz pak ve berrak. İstanbul’a 2,5 saat uzaklıkta olan, metropol kentlere en yakın ve en ucuz konaklama fiyatlarına sahip turizm bölgesi olan Erdek’e yazın kalan ayları için tüm turistleri davet ediyorum.”


“Erdek, son periyotta daha çok tercih ediliyor”

İlçedeki bir otelin işletmeciliğini yapan Ümit Kayra Başaran da Erdek’in son periyotta tercih edilen bir tatil yöresi olduğunu lisana getiren Başaran, şunları kaydetti:

“Kurban Bayramı çok hoş ve çok kalabalık geçti. İnşallah ağustos ve eylül ayında da bu kalabalığı bekliyoruz. Tatil yapmak isteyenleri Erdek’e bekliyoruz. Bölgede hoş projeler yapılıyor. Konserler düzenleyenler oluyor. Son mazot ve akaryakıt artırımları sonrası İstanbul ve Bursa üzere etraf vilayetler büsbütün buraya gelmeye başladı. Bizim denizimiz cam üzere pak, müsilajla alakalı bir durum yok. Şu an deniz olağanüstü ve pak, bu hususta tatilcilerin müsterih olmalarını isterim.”


“Tatil yapamayanlar Erdek’e gelsin”

Erdek’te bir konaklama tesisinin müdürlüğünü yapan Melis Forsınaç ise 2 yıldır salgın ve müsilaj nedeniyle tatil yapamayarak konutlarında olan tatilcileri Erdek’e davet etti.

Forsınaç, “Kısa bir mühlet sonra yazın son ayı ağustos ayına giriyoruz. Hem pak denizi, koylarıyla hem de uygun fiyat ve kaliteli hizmetiyle Balıkesir’in incisi Erdek’e bütün tatilcilerimizi bekliyoruz.” dedi.