Dolar ve Euro’da son durum

Dün ABD’de gelen güçlü ekonomik datalar ve Fed yetkililerinin ‘şahin’ açıklamalarının tesiriyle dolar 2022 yılında birinci sefer 18 lirayı gördü.

Dolar yeni güne ise 17.96 liradan başladı. Dün 106.58 düzeyine yükselen dolar endeksi bu sabah prestijiyle 106.3’e geriledi.

Dün açıklanan bilgilere nazaran ABD’de haziran ayında sağlam mal siparişleri yüzde 1.9’luk beklentiye rağmen yüzde 2 yükseldi. Fabrika siparişleri de yeniden yüzde 1.2’lik beklentinin üzerinde bir biçimde yüzde 2 yükselerek 555.2 milyar dolara çıktı. Fabrika siparişleri, mayısta yüzde 1.8 artışla 544.4 milyar dolar olmuştu.

Bunun yanında ABD’de ISM imalat dışı endeksi, temmuzda evvelki aya kıyasla 1.4 puan artarak 56,7 kıymetine yükseldi. Hizmet bölümündeki büyümeye işaret eden dataya ait piyasa beklentisi 53.5 kıymetini alması tarafındaydı. Beklentilerin bilakis yükseliş göstererek 3 ayın en yüksek düzeyine çıkan endeks, haziranda 55,3 bedelini almıştı.

FED YETKİLİLERİNDEN AÇIKLAMALAR

Fed yetkililerinin ‘şahin’ açıklamaları da doların güçlenmesinde tesirli oldu. St. Louis Fed Lideri James Bullard, önden yüklemeli faiz artırma stratejisini desteklediğini aktardı. Bullard, faiz oranının yıl sonuna kadar yüzde 3.75-4 aralığına yükselmesinden yana olduğunu kaydetti. ABD iktisadının resesyonda olmadığını belirten Bullard, iş gücü piyasasının güçlü olduğunu söyledi.

Chicago Fed Lideri Charles Evans ise eylül ayındaki toplantıda 50 yahut 75 baz puanlık faiz artışının masada olduğunu belirtti. Fed’in sıkılaşma temposunu düşürmeyeceğinin işaretini verdi.

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, Fed’in enflasyon şimdi doruğa ulaşmadığı için faiz artırımları konusunda yapacak daha çok işi olduğunu söyledi. Mester, “Enflasyonun birinci sefer doruğa ulaştığına, ki bunu şimdi görmedik, ve aşağı indiğine dair birkaç aylık süren bir ispat olmalı” diye konuştu.

’50 BAZ PUAN MAKUL’

San Francisco Fed Lideri Mary Daly, iktisadın beklendiği üzere güzelleşmesi durumunda gelecek ay Fed’in faizleri 50 baz puan artırmasının makul olacağını söyledi.Daly yaptığı açıklamada yine siyaset yapıcıların yüksek enflasyonu düşürmekte kararlı olduğuna dikkat çekti.

GÖZLER TAYVAN GERİLİMİNDE

Bunların yanında piyasalar Tayvan merkezli Çin-ABD tansiyonunu takip etmeye devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesine Çin idaresi sert reaksiyon gösterdi. Bunun ‘Tek Çin’ siyasetinin ihlali olduğunu belirtti. Yapılan kınamalar ve sert açıklamalara karşın şimdi dünyanın en büyük iki iktisadı ortasındaki ticari alakaları etkileyecek bir karar alınmadı. Önümüzdeki günlerde bilhassa Çin tarafından alınabilecek kararlar piyasa tarafından dikkatle takip edilmeye devam edilecek.