Dicle Nehri’nde boğulan 3 genç toprağa verildi

Serinlemek için girdikleri Dicle Irmağı’nda 10’uncu sınıf öğrencileri Osman Yetişgin (16), Enes Can (17) ve Yunus Vural (16) toprağa verildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde serinlemek için girdikleri Dicle Nehri’nde akıntıya kapılarak gözden kaybolan ve vatandaşların yardımıyla cansız vücutları sudan çıkarılan Vali Aydın Arslan Fen Lisesi 10’uncu sınıf öğrencileri Osman Yetişgin (16) Silvan ilçesinde Karabehlülbey Mezarlığında, Enes Can (17) Şırnak’ın İdil ilçesinde Yeni Mahalle Pir Hasan Mezarlığı’nda ve Yunus Vural (16) ise Mardin’in Mazıdağı ilçesinde Gündoğan Mahallesi Mezarlığı’nda yüzlerce kişinin iştirakiyle gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Silvan ilçesinde toprağa verilen Osman Yetişgin’in 4 defa Wushu Türkiye şampiyonu olduğu ortaya çıktı. Wushu Ulusal Grup Antrenörü Nimet Kalkan, “Sporcumuz yaklaşık 9 yıldır halk eğitim merkezinde Wushu kursunda idman yapıyordu ve yıllar içerisinde 4 Türkiye şampiyonluğu, bir Türkiye 2’nciliği bir de Türkiye 3’üncülüğü elde etti. Vilayetler ortası şampiyonada da bir çok başarılar kazandı. Spor mesleğinde olduğu üzere eğitimde de çok başarılı bir öğrencimizdi. En son bir ay evvel ziyaretime geldiğinde ben tabip olacağım diyordu” dedi.

“EL ELE KARŞIYA GEÇMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde yakınlarının gözyaşlarıyla toprağa verilen Yunus Vural’ın yakını Veysi Aşikâr, öğrencilerin ırmağın karşısına geçmek için el ele tutuşup suya girdiklerini öğrendiklerini belirterek, “El ele karşıya geçmeye çalışıyorlar. Sonra suda boğuluyorlar. Orada rahmet ediyorlar” dedi.

Yunus Vural.

Liseli 3 gencin Dicle Nehri’nde boğularak ömrünü yitirmesi Türkiye’yi yasa boğarken, birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu başsağlığı bildirisi yayınlandı. Okudukları Vali Aydın Arslan Fen Lisesinin toplumsal medya hesabından da “Bugün 3 canımızı kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun” mesajı yayınlandı. (DHA)