Dersim’de itfaiyenin elektriğini kesmeye çalıştılar

Elektrik fiyatları, kamu kurumlarını da zorlar hale geldi. Dersim Belediyesi’nin itfaiye biriminin elektriği, borç gerekçesiyle Fırat Elektrik Dağıtım AŞ. tarafından kesilmek istendi. Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “24 saat esasıyla çalışan, acil durumlara müdahale eden itfaiye biriminin elektriğini kesmeye kalkan bir anlayışı anlamamız mümkün değil” diyerek, uygulamaya tepki gösterdi.

Elektriğin temel bir hak olduğunu belirten Maçoğlu “Belediyemiz itfaiye biriminin elektriğini zorla kesmeye gelen görevlilere, belediye personelimizce müsaade edilmemiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarını birlikte çalışmaya davet ediyoruz. Kamunun bünyesinde, temel bir hak olan elektrik hizmetini özelleştirerek kamu kurumlarını çalışmaz hale getiriyorlar. Malum şirketi Dersim halkıyla birlikte mahkûm edeceğiz” dedi.

BORÇ KATLANIYOR

Evrensel gazetesinin belediye yetkililerine dayandırdığı haberinde ise kayyım döneminden 1 milyon 246 bin lira borç bulunduğu hatırlatıldı. 2022 Mart ayı itibariyle 5 milyon 857 bin lirası anapara, 888 bin lirası faiz olmak üzere 6 milyon 700 bin liranın üzerinde bir borç olduğu bilgisini aktaran belediye yetkilisi, “Hem elektriğe gelen zam hem de ödenek sıkıntısından dolayı ne yazık ki borç ödenemiyor. Biz 2022 yılının ilk 4 ayında 1 milyon 50 bin TL’lik elektrik faturası ödememize rağmen borç katlanıyor” dedi. (HABER MERKEZİ)