Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bütün sıkıntı dost kazanmak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bütün problem dost kazanmak, düşman değil. Biz de bunu hamdolsun şu ana kadar başardık, başarıyoruz. Bize güvenen dost, kardeş toplumları ve ülkeleri güç vakitlerinde daima yanlarında olarak hayal kırıklığına uğratmadık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Mezuniyet Töreni’ne katıldı. Başakşehir’de bulunan üniversite yerleşkesinde düzenlenen merasimde konuşan Erdoğan, şunları söyledi;

*Bütün sıkıntı dost kazanmak, düşman değil. Biz de bunu hamdolsun şu ana kadar başardık, başarıyoruz. Bize güvenen dost, kardeş toplumları ve ülkeleri güç vakitlerinde daima yanlarında olarak hayal kırıklığına uğratmadık.

*Türkiye’ye karşı sistematik hasımlık siyaseti izleyen herkesi tavrını gözden geçirmeye ve uzlaşma yolları aramaya mecbur bıraktık. Siyasi, ekonomik ve askeri çıkarlarımızdan taviz vermeden bölgesel ve global bağlantılarımızı koruyabileceğimizi herkese gösterdik. İşte vazifeye geldiğimizde yirmi yıl önceyi söylüyorum.

“YÜZDE 80’E ULAŞTI”

*Bizim savunma endüstrinde yalnızca bize ilişkin olan yüzde 20’yidi. Ancak şu anda savunma endüstrinde ürettiğimiz hamdolsun yüzde 80’ne ulaştı. Yüzde 20’den yüzde 80’ne. Ve bütün bunlarla bir arada artık savunma endüstrinde kendi eserlerimiz ortada. Kendi eserlerimizi biz kendimiz üretirken bu tabi birilerine de önemli manada Türkiye’ye şöyle göz kırparken ‘dikkatli olun’ demeyi getiriyor.

“EKONOMİMİZİ BÜYÜTTÜK”

*Ve bunları yaparken yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkemizi büyütme aslına dayanan iktisat siyasetimiz global tehditler karşısında en kıymetli muhafaza kalkanımız haline dönüştü.

*Pek çok ülkenin resesyona ve buna bağlı krizlere sürüklenme korkusu yaşadığı bir devirde biz iktisadımızı büyüterek yolumuza devam ediyoruz.