Cuma hutbesinde enteresan kelamlar: ‘Gün dini istismar edenleri ayırt etme günüdür’

15 Temmuz darbe teşebbüsünün 6. yıldönümünde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “15 Temmuz: Birlik ve Beraberliğin Zaferi” bahisli cuma hutbesi hazırlandı.

81 vilayetteki mescitlerde okutulmak üzere hazırlanan hutbede darbe teşebbüsü ve Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) için “Bundan tam altı yıl evvel bugün ülkemiz tarihin şahit olmadığı vahim bir ihanet ile karşılaştı. Suret-i haktan görünerek yıllar yılı milletimizin tüm maddî ve manevi kıymetlerini istismar eden, dış güçlerle, şer odaklarıyla işbirliği yaparak pek çok alanda güç sahibi olduktan sonra bu gücü kendi menfaatleri için kullanan bir yapının nasıl bir ihanetin içerisinde olduğu ortaya çıktı” denildi.

Türkiye’nin tekrar 15 Temmuzlar yaşamamak için her bir yurttaşın sorumluluğunun farkında olması gerektiği belirtilen hutbede “Yüce dinimiz İslam’ı sahih ve muteber kaynaklardan öğrenelim. Kur’an-ı Kerim’in rehberliğinde, sünnet-i seniyyenin örnekliğinde bir hayat yaşayalım. Çocuklarımızın dini bilgiyi, yanlışsız metot ve metotlarla, ehil şahıslardan almasına ihtimam gösterelim. Yüreklerinden vatan sevgisini, millet olma şuurunu ve ümmet olma şuurunu söküp atmak isteyen şer odaklarına fırsat vermeyelim. Ülkemizi fitne ve fesada sürüklemek isteyenlere karşı yekvücut, tek yürek olalım” tabirleri kullanıldı.

Hutbenin son kısmında ise “din istismarcıları”na karşı yapılan ihtar dikkat çekti. Sözkonusu son kısımda, “Gün, farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek milletçe kenetlenme ve geleceğimizi birlikte inşa etme günüdür. Gün, şahsi emelleri için dini istismar edenlerle samimi uğraş içerisinde olanları feraset ve basiretle birbirinden ayırt etme günüdür. Gün, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize vefa günüdür” vurgusu yapıldı.