Çocuklarımızın omuzlarındaki yük: Sırt Çantaları

Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, çocuklarımızın çantalarının nasıl kullanılması ile ilgili bilgi veriyor.

AĞIR ÇANTALAR EKLEM VE KAS AĞRILARINA YOL AÇAR

Aşırı yüklenmiş çantalar gelişme çağında olan çocuklarımızda küçük yaşta istenmeyen kas ve kemik ağrılarına yol açar. Ayrıyeten ağır çantayı kaldırabilmek için ister istemez öne gerçek eğilerek yürümeleri sebebi ile kambur bir konumda yürümeye zorlar. Bu çantayı taşımakta kolaylık sağlasa da sonrasında yol açacağı ağrılar açısından sakıncalı bir durumdur.

DOĞRU SIRT ÇANTASI SEÇİMİ ZİYANI AZALTACAKTIR

Çantanın askılarının ped ya da viskoelastik husus ile dolu olması hem binen yükün daha kolay taşınmasını hem de sırtın ve eklemlerin tahriş olmasını önleyecektir. Bel kemeri olması ve taşınırken bu kemerinde bağlanması çocuklarımızın işini kolaylaştıracaktır.

ÇOCUKLARIMIZ SIRT ÇANTALARINI NASIL KULLANMALI?

En değerli nokta gereğinden fazla çantanın doldurulmaması. Çantanın yükü çocuklarımızın yükünün %15-18 inden daha fazla olmamalıdır. Çocuklarımıza sırt çantasının gerçek kullanımını gerekirse başlarda daima çantalarını denetim ederek öğretmeliyiz. Gereksinim duyulmayan kitap ve defterlerin taşınmaması yeterli bir başlangıç olacaktır. Bunun dışında, daha ağır olan objeler tabana konmalı. Çanta bel hizasının 5 cm üstünde kalacak biçimde ayarlanmalıdır.

Çocuklarımıza sırt çantaları takılı iken gerçek konumda eğilmemeli, daha alçak bir noktada bir şey almaları gerektiğinde dizlerinden bükerek yere çömelmeli ve dik bir biçimde kalkmalıdır.