Call of Duty bir yılda 50 milyon oyuncu kaybetti

Gelecek olan yeni Call of Duty oyunu ile serinin yeniden canlanacağı düşünülse de şuan da ki oyuncu kaybı ciddi miktara ulaştı. Oyuncu kaybının bu kadar artmasının nedenleri arasında başı çeken en önemli faktör Call of Duty oyuncularının son birkaç yıldır şikayet ettiği şeylerin düzeltilmemesi ve hâla devam etmesi olarak gösteriliyor.

Aslında çok uzun zaman önce Call of Duty: Warzone piyasadaki en popüler oyundu. Hatta o kadar popülerdi ki, Call of Duty serisinin çok önemli olan dönüm noktalarını aşmasına yardımcı oldu. Serinin aylık 150 milyon tekil oyuncuya ulaştığı zamanlar bile oldu. Bu güzel oranla beraber aylık oyuncu sayısı bildiğiniz stratosfere doğru çıkmıştı ama şuan da o kadar hızlı düşüyor ki artık aylık oyuncu sayısı tahmin bile edilemiyor neredeyse.

Call of Duty bir yılda 50 milyon oyuncu kaybetti

Raporlara göre Warzone’un durumu oldukça kötü

Activision’ın 2022’deki ilk raporuna göre, Call of Duty oyunlarındaki kullanıcı sayısı 2021 boyunca ve 2022 ilk çeyreğinde aşırı hızlı bir şekilde düştü. Call of Duty, bazı oyun geliştiricilerini kıskandıracak kadar iyi olsa da Activision’un aklını vermesi gereken konu oyuncu sayısında ki bu düşüş hızı. 

Oyuncu sayısında ki düşüş 2020 yılında piyasaya sürülen Warzone’da ki en önemli ve ilk düşüş. Activision bu oyuncu kaybını iki faktöre bağlanıyor. Birincisi, şirkete göre Call of Duty: Vanguard’a ilgi azalıyor. İkincisi ise oyuncuların Warzone’u çok hızlı bir şekilde atladığı yönünde.

Warzone oynaması ücretsiz olduğu için, Vanuard’ın oyuncu sayısında da oldukça kötü bir etki yarattı. Oyun severler, bir süredir Warzone hakkındaki memnuniyetsizliklerini dile getiriyorlar ve aynı zamanda tekrardan seriye dönmek içinde yeni oyunun acilen çıkmasını dört gözle bekliyorlar.

Yakın zamanda Warzone 2’nin piyasaya çıkacağı duyuruldu ve Activision, düşen satışları ve oyuncu sayılarını tersine çevirmek için bu oyuna güveniyor gibi görünüyor.Diğer yandan Infinity Ward, Modern Warfare 2019’ın yeniden canlandırılması üzerinde çalışıyor. Bunun Call of Duty serisine gerçekten yeni bir nefen ve can olup olmayacağı ise tam olarak bilinmiyor.

Ayrıca bakınız: Yeni Call of Duty Warzone bu sene tanıtılacak.