Buse Naz Çakıroğlu ve Hatice Akbaş dünya şampiyonu!

Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda 50 kiloda çaba eden ulusal boksör Buse Naz Çakıroğlu, altın madalya kazandı.

Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11. ve son gününde olimpiyat ikincisi ulusal boksör Buse Naz Çakıroğlu, 50 kiloda final maçına çıktı.

Birinci cinste Moğol Mungunsaran Balsan’ı, ikinci cinste Cezayirli Roumaysa Boualam’ı, çeyrek finalde Aira Cordero Villegas’ı, yarı finalde de İspanyol Fernandez’i eleyen olimpiyat ikincisi ulusal boksör, finalde Kolombiyalı Ingrit Lorena Valencia Victoria ile karşılaştı.

Karşılaşmaya yeterli başlayan ve maçın denetimini elinde bulunduran Buse Naz, birinci raundu 5-0 aldı. Denetimli performansını sürdüren ulusal boksör ikinci raundu da 4-1 üstün tamamladı. Son raundu da 4-1 alan ay-yıldızlı sportmen, maçı 5-0 kazanarak dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Buse Naz, şampiyonluğunun akabinde duygusal anlar yaşayarak gözyaşlarına hakim olamadı. Ulusal boksör, tribünleri dolaşmasının akabinde sevincini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile paylaştı.

Buse Naz Çakıroğlu, 48 kiloda altın madalya alan Ayşe Çağırır’ın akabinde Türkiye’ye bu tertipteki 2. şampiyonluğunu getirdi.

50 kiloda bronz madalyalar Özbek Aziza Yokubova ile İspanyol Laura Fuertes Fernandez’e gitti.

Bakan Kasapoğlu, ulusalların yanında

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, müsabakayı salonda izledi.

Maçlardan evvel Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’ne gelen Bakan Kasapoğlu, daha evvelki günlerde gayretlerini tamamlayan ulusal boksörler ile teknik grubu tebrik etti.

Bakan Kasapoğlu’nun yanında 48 kiloda altın madalya alan Ayşe Çağırır oturdu. Kasapoğlu’na Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Sevinç Gündoğan ile Türkiye Boks Federasyonu Lideri Eyüp Gözgeç de eşlik etti.

Hatice Akbaş’tan altın madalya

Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda temsilcimiz Hatice Akbaş, Romanyalı rakibi Lacramioara Perijoc’ı mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu.

Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11. ve son gününde Hatice Akbaş, 54 kiloda final maçına çıktı.

Birinci tipi maç yapmadan geçen, ikinci tıpta Alman Zeina Nassar’ı, üçüncü çeşitte Ermeni Ekaterina Sycheva’yı, çeyrek finalde Bulgar Stanimira Petrova’yı, yarı finalde de Taylandlı Tintabthai’yi eleyen ulusal boksör, finalde Romanya’dan Lacramioara Perijoc ile karşılaştı.

Tribünlerin büyük takviyesiyle maça yeterli başlayan Hatice, birinci raundu 4-1 aldı. İkinci raundu 3-2 kaybeden ulusal boksör, son raunda genel skorda üstün girdi. Son 3 dakikalık kısmı de 3-2 alan ay-yıldızlı boksör, maçı 3-2 kazanarak altın madalyaya uzandı.

Hatice Akbaş, 48 kiloda Ayşe Çağırır ve 50 kiloda Buse Naz Çakıroğlu’nun akabinde Türkiye’ye bu tertipteki 3. şampiyonluğunu getirdi.

54 kiloda bronz madalyalar ise Kazak Dina Zholaman ile Taylandlı Preedakamon Tintabthai’ye gitti.

TÜRKİYE İÇİN REKORLAR ŞAMPİYONASI

Türkiye için rekorlar şampiyonası İstanbul’un mesken sahipliğinde düzenlenen şampiyona, Türk bayan boks tarihine geçti.

Toplam madalya sayısı bakımında Türk bayan boksunun en başarılı Dünya Şampiyonası’nı yaşayan ulusallar, altın madalya sayısında da 2 şampiyonluğun geldiği 2008 Dünya Şampiyonası’nı geride bırakarak rekor kırdı. 2022 Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda Türkiye, şu ana kadar 3 altın, 2 bronz madalya aldı.

Günün geri kalanında 2 ulusal boksör daha altın madalya maçına çıkacak.