Bülent Yıldırım’dan BMGK’ya Bâbül Hava daveti

Suriye’nin kuzeyine Türkiye hududundaki Babül Hava Hudut Kapısı üzerinden yardım gönderilmesine imkan sağlayan Birleşmiş Milletler programı 10 Temmuz’da sona erecek. İHH Genel Lideri Bülent Yıldırım, programın müddetinin uzatılması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne davet yaptı.

“Sınır kapıları açılmalı”

Kamplardaki sıkıntı hayat koşullarının devam ettiğini ve bölgeye gönderilen yardımların büyük ehemmiyet taşıdığını belirten Bülent Yıldırım, “Saldıran güçler o bölgede yaşayan insanların yardıma ulaşmasına mani oluyor. Yardım kuruluşları bu pürüzleri aşarak oradaki insanların muhtaçlığını görmeye çalışıyor. Ama sonlarla ilgili alınan kararlar, elbette ki bu yardımların gitmesine mani oluyor. Birleşmiş Milletler yapacağı oylamada, savaş bölgelerindeki ve bilhassa Suriye’deki hudut kapılarını açmalı” dedi.

“Milyonlarca insan yardıma muhtaçlık duyuyor”

Eğer hudut kapısı kapatılırsa savaş nedeniyle sıkıntı duruma düşen insanlara yardım ulaştırılamayacağını tabir eden Yıldırım, “Milyonlarca insanın gereksinimi var. Oralarda bayanlar, çocuklar, hastalar ve yaşlılar hepsi perişan olur. Bundan da dünya sorumlu olur. Bütün devletler, siyasi önderler, hükümet liderleri ve Birleşmiş Milletler bu hususta çok daha hassas olmalı. O oylamada el kaldıracak olanlar da bir gün tıpkı yazgıyla karşılaşabilir. İnsani olan durumlarda bütün kapıların açılması için el kaldıralım” diye konuştu.

Yalnızca bir hudut kapısından yardım gidiyor

BM Güvenlik Kurulu’nun 2014 yılında kabul ettiği karar tasarısına nazaran Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgelere milletlerarası yardım gönderiliyor. Suriye’de muhaliflerin denetimindeki bölgelere Irak ve Ürdün’ün yanı sıra Türkiye’deki iki hudut kapısından insani yardım gönderilmesini öngören karar tasarısı, sonraki yıllarda Çin ve Rusya’nın itirazları üzerine sonlandırıldı. Hâlihazırda sırf Türkiye’deki Babül Hava Hudut Kapısı üzerinden besin ve ilaç yardımı ulaştırılıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde geçen yıl Temmuz ayında son dakikada yardım programının mühletinin 10 Temmuz 2022’ye kadar uzatılması konusunda uzlaşı sağlanmıştı.

Pek çok STK ve insan hakları savunucusu BMGK’ya programın mühletini uzatması için davette bulundu.

KAYNAK: HABER7