Buça’daki katliamdan kurtulan kadın: Bizi kesmekle tehdit ettiler

Rus askerlerinin Buça’dan çekilmesiyle birlikte haftalardır Rus kontrolünde olan bölgede yüzlerce sivilin elleri arkadan bağlı şekilde infaz edildiği ortaya çıktı. Saldırılardan kurtulan bölge halkı yaşadıklarını anlattı. Reuters’a konuşan Tetyana Volodimirivna, Rus askerlerinin yaşattığı dehşeti de gözler önüne serdi.

‘Çeçen güçleri de bölgede’

Rus askerlerinin şehre girmesinden sonra askerlerin kendisini ve eski bir deniz kuvvetleri mensubu olan eşini evlerinden çıkardığını söyleyen kadın, “Ruslar bizim evin olduğu apartmanı merkez yaptılar. Askerler bizi binada tutsak bıraktı. Ruslar şehre gelince insanlara kim olduklarını sordu ve belgeleri görmek istediler” diye konuştu.

Tetyana, Çeçen güçlerinin de bölgede olduğunu öne sürdü. Acı içindeki kadın, “Çeçenistan’dan geldiğini düşündüğüm bir adam bizi ‘kesmekle’ tehdit etti. Beni dört gün sonra serbest bıraktılar fakat kocamı günlerce her yerde aradım” ifadelerini kullandı. Tetyana, günler sonra ise eşiyle birlikte yaşadığı apartmanın bodrumunda bazı cansız bedenler gördüğünü ve onlar arasında eşinin de olduğunu belirtti.

‘Kafasından vurulmuş, kesilmiş ve işkence görmüş’

Tetyana, “Onu ayakkabılarından, pantolonundan tanıdım. Vücudu kesilmişti, bedeni soğuktu. Komşumda onun yüzünün fotoğrafı var. Kafasından vurulmuş, kesilmiş ve işkence görmüş” dedi. Tetyana, başkalarının da cesetlerinin olduğunu söylerken, “Binanın yakınındaki bahçeye komşularımın yardımıyla gömdük. Köpeklerin onu yiyemeyeceği kadar derine” diye konuştu.(Sözcü)

Zelenskiy’den Merkel ve Sarkozi’ye Buça daveti

Rusya’dan Buça açıklaması: Provokasyon!

BM: Ukrayna’da ölen sivil sayısı 3 bin 500 oldu

Blinken, sivillerin öldürülmesi sebebiyle Rusya’yı kınadı

Zelenskiy, Rusya’nın Kiev yakınlarında ‘soykırım’ yaptığını iddia etti

Ukrayna: Pazar günü 2 bin 694 sivil tahliye edildi